Coretta Scott King

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Coretta Scott King (27 prill 1927 - 30 janar 2006) ishte një autoer amerikane, aktiviste, udhëheqëse e të drejtave civile dhe gruaja e Martin Luther King, Jr. Coretta Scott King ndihmoi në udhëheqjen e Lëvizjes për të Drejtat Civile në vitet 1960. Ajo ishte një avokate aktive për barazinë afrikano-amerikane. Mbreti e takoi bashkëshortin e saj derisa ishte në kolegj, dhe pjesëmarrja e tyre u përshkallëzua derisa u bënë qendrore për lëvizjen. Në jetën e saj të hershme, Coretta ishte një këngëtare e suksesshme dhe shpesh përfshinte muzikë në punën e saj për të drejtat civile.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Coretta Scott King honored at church where husband preached". Lodi News-Sentinel. 6 shkurt 2006. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)