Jimmy Carter

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

James Earl "Jimmy" Carter Jr. lindi më 1 tetor 1924Plains, Georgia. Ishte si kandidat i Partisë Demokratike i 39-ti President në ShBA (1977 deri 1981).

Jimmy Carter
Jimmy Carter
Presidenti i 39-të i Shteteve të Bashkuara
20 janar 197720 janar 1981
Paraardhësi: Gerald Ford
Pasardhësi: Ronald Reagan
Guvernatori i 76-të i Gjeorgjisë
12 janar 197114 janar 1975
Paraardhësi: Lester Maddox
Pasardhësi: George Busbee
Të dhënat personale
Lindi më: 1 tetor 1924
Lindi në: Plains, Georgia, SHBA
Vdiq më: -
Vdiq në: -
Profesioni: Politikan, Autor, Farmer
Shkolla e kryer: -
Partia politike: Partia Demokratike
Bashkëshortja Rosalynn Smith (m. 1946)
Fëmijë Jack, James lll, Donnel dhe Ammy
Feja: I krishterë
Nënshkrimi
Jimmy Carter