Associated Press

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Associated Press.

Associated Press (AP) është një agjenci e lajmeve amerikane jofitimprurëse me seli në New York City. E themeluar në 1846, ajo funksionon si një shoqatë bashkëpunuese, e pa inkorporuar dhe prodhon raporte lajmesh që u shpërndahen anëtarëve të saj, gazetave dhe transmetuesve amerikanë. Që nga themelimi i çmimit në vitin 1917, AP ka fituar 56 çmime Pulitzer, duke përfshirë 34 për fotografinë. Është gjithashtu i njohur për publikimin e librit të stilit AP të përdorur gjerësisht.

Deri në vitin 2016, lajmet e mbledhura nga AP u publikuan dhe u ribotuan nga më shumë se 1300 gazeta dhe transmetues, anglisht, spanjisht dhe arabisht. AP operon 248 zyra lajmesh në 99 vende. Ai gjithashtu operon Rrjetin e Radios AP, i cili ofron transmetime lajmesh dy herë në orë për stacionet radiotelevizive dhe radiotelevizive transmetuese dhe satelitore. Shumë gazeta dhe transmetues jashtë Shteteve të Bashkuara janë abonentë të AP, duke paguar një tarifë për të përdorur materialin e AP pa qenë anëtarë kontribues të kooperativës. Si pjesë e marrëveshjes së tyre të bashkëpunimit me AP, shumica e organizatave anëtare të lajmeve i japin leje automatike AP-së për të shpërndarë raportet e tyre lokale të lajmeve. AP përdorte tradicionalisht formulën e "piramidës së përmbysur" për të shkruar, një metodë që u mundëson organeve të lajmeve të redaktojnë një histori për t'iu përshtatur zonës së botimit të disponueshëm pa humbur gjërat thelbësore të historisë, megjithëse në vitin 2007, presidenti i atëhershëm i AP Tom Curley e quajti praktikën "të vdekur". ".

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]