Çmimi Pulitzer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Joseph Pulitzer

Çmimi Pulitzer është çmim amerikan për fjalën e shkruar të cilin e ndanë Fakulteti i gazetarisë ColumbiaShtetet e Bashkuara të Amerikës për qdo prill. Çmimin e ka themelue Joseph Pulitzer, gazetar amerikan me prejardhje hungareze. Çmimi i parë është ndarë më 4 qershor 1917

Kategoritë (gazetari)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kategoritë (letërsi dhe fusha tjera të artit)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet të cilat më nuk ndahen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]