Joseph Pulitzer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Joseph Pulitzer
U lind më10 prill 1847
Makó, Hungari
Vdiq më29 dhjetor 1911
Charleston, SHBA
KombësiaAmerikan

Joseph Pulitzer (Xhozef Pulicer)[1] (Makó, Hungari, 10 prill 1847 - Charleston, SHBA, 29 dhjetor 1911), publicist dhe gazetar amerikan.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Është një emër i lartë në gazetarinë amerikane. Në Amerikë u shpërngul si shumë i ri, i cili merr pjesë në Luftën qytetare amerikane. Bëhet pronar i disa shtëpive gazetare botuese, por u zgjodh edhe në Kongres të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. E themeloi çmimin për gazetari i cili e mbanë emrin e vetë Çmimi Pulitzer[2], e cila në SHBA edhe sot ndahet për çdo vit për krijime më të mira në gazetari, literature, dhe karikaturë.

Shërbimi në ushtri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Punët e para[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Pulitzer[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Klepper, Michael; Gunther, Michael (1996), The Wealthy 100: From Benjamin Franklin to Bill Gates—A Ranking of the Richest Americans, Past and Present, Secaucus, New Jersey: Carol Publishing Group, p. xiii, ISBN 978-0-8065-1800-8, OCLC 33818143
  2. ^ "The Pulitzer prizes – Answers to frequently asked questions". Pulitzer.org. Retrieved August 10, 2009.. The more anglicized pronunciation /ˈpjuːlɪtsər/ pew-lit-sər is common but widely considered incorrect.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Joseph Pulitzer – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale