Jump to content

Lajmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mesazhi është një njësi diskrete komunikimi e destinuar nga burimi për konsum nga një pranues ose grup pranuesish. Një mesazh mund të dërgohet me mjete të ndryshme, duke përfshirë korrierin, telegrafin, pëllumbin transportues dhe busin elektronik. Një mesazh mund të jetë përmbajtja e një transmetimi. Një shkëmbim interaktiv i mesazheve formon një bisedë.

Një shembull i një mesazhi është një njoftim për shtyp, i cili mund të ndryshojë nga një raport ose deklaratë e shkurtër e lëshuar nga një agjenci publike në material publicitar komercial.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gazeta, Lajmetari

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Message", Wikipedia (në anglisht), 2022-11-27, marrë më 2022-12-28