Ivanka Trump

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ivanka Trump

Ivanka Marie Trump (lindi më 30 tetor 1981) është biznesmene dhe modele amerikane. Ajo është vajza e presidentit amerikanë Donald Trump dhe ish-modeles Ivana Trump.[1] Ajo flet anglisht dhe frëngjisht. Ndryshe nga vëllai i saj Donald Trump, Jr., ajo ka vetëm dije elementare të gjuhës së nënës, çekishten.[2]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë kolegji, Ivanka ishte në lidhje me Greg Hersch. Prej vitit 2001 deri më 2005, ajo ishte në lidhje me James "Bingo" Gubelmann.

Në vitin 2005, ajo filloi lidhje të vërtet me Jared Kushner.[3] Çiftet u ndanë më 2008 për shkak kundërshtimeve të prindërve të Kushnerit,[3] por u bashkuan prapë dhe u martuan më 25 tetor 2009.[3][4] Ata kanë dy djem dhe një vajzë: Arabella Rose Kushner, Joseph Frederick Kushner dhe Theodore James Kushner.[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dominatrix babe is a top Trump". The Sun (në anglisht). United Kingdom: News Group Newspapers Limited. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2009. Marrë më 22 janar 2017.
  2. ^ "Ivana Trump Now Fashions Herself As Plaza's Innkeeper" (në anglisht). 14 maj 1989. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2016. Marrë më 11 gusht 2016.
  3. ^ a b c Widdicombe, Lizzie (22 gusht 2016). "Ivanka and Jared's Power Play". The New Yorker (në anglisht). Marrë më 30 shtator 2016.
  4. ^ "Ivanka Trump Marries Jared Kushner in Lavish Ceremony". People (në anglisht). 25 tetor 2009. Marrë më 21 shkurt 2011.
  5. ^ "Ivanka Trump Gives Birth to Theodore James Kushner" (në anglisht). NBC News. 28 mars 2016. Marrë më 6 mars 2016.