Ivanka Trump

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ivanka Trump

Ivanka Marie Trump (lindi më 30 tetor 1981) është biznesmene dhe modele amerikane. Ajo është vajza e presidentit amerikanë Donald Trump dhe ish-modeles Ivana Trump.[1] Ajo flet anglisht dhe frëngjisht. Ndryshe nga vëllai i saj Donald Trump, Jr., ajo ka vetëm dije elementare të gjuhës së nënës, çekishten.[2]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë kolegji, Ivanka ishte në lidhje me Greg Hersch. Prej vitit 2001 deri më 2005, ajo ishte në lidhje me James "Bingo" Gubelmann.

Në vitin 2005, ajo filloi lidhje të vërtet me Jared Kushner.[3] Çiftet u ndanë më 2008 për shkak kundërshtimeve të prindërve të Kushnerit,[3] por u bashkuan prapë dhe u martuan më 25 tetor 2009.[3][4] Ata kanë dy djem dhe një vajzë: Arabella Rose Kushner, Joseph Frederick Kushner dhe Theodore James Kushner.[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Dominatrix babe is a top Trump". The Sun. United Kingdom: News Group Newspapers Limited. Arkivuar nga origjinali origjinali më May 30, 2009. Një parametër i panjohur |deadurl= është injoruar (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Ivana Trump Now Fashions Herself As Plaza's Innkeeper". May 14, 1989. Marrë më August 11, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c Widdicombe, Lizzie (August 22, 2016). "Ivanka and Jared's Power Play". The New Yorker. Marrë më September 30, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Ivanka Trump Marries Jared Kushner in Lavish Ceremony". People. October 25, 2009. Marrë më February 21, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Ivanka Trump Gives Birth to Theodore James Kushner". NBC News. March 28, 2016. Marrë më March 6, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)