Moon Jae-in

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

I lindur më 24 janar 1953) është një politikan i Koresë së Jugut që shërben si Presidenti i 19-të dhe Presidenti aktual i Koresë së Jugut që prej 2017. [2] [3] [4] Ai u zgjodh pas vjedhjes së Park Geun-hye si kandidat i Partisë Demokratike të Koresë. [5] [6]

Një ish-aktivist i studentëve, avokati i të drejtave të njeriut dhe shefi i shtabit të ish-presidentit Roh Moo-hyun, [7] Hëna shërbeu si udhëheqës i Partisë Demokratike të Koresë (2015-2016) dhe një anëtar i Asamblesë Kombëtare të 19-të (2012-2016 ). Ai ishte gjithashtu një kandidat për Partinë e Bashkuar Demokratike në zgjedhjet presidenciale të vitit 2012 në të cilën ai humbi ngushtë Park Geun-hye. Si President, Moon Jae-in u takua me kryetarin e Koresë së Veriut Kim Jong-un në samitët ndër-koreanë në prill, maj dhe shtator 2018 duke e bërë atë presidentin e tretë të Koresë së Jugut për të takuar homologun e Koresë së Veriut.