Vuhani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Vuhani
[[Figura:{{{sheshi}}}|280px|Qendra e qytetit]]
Statistika
Popullsia
-dendësia
{{{popullsia}}} banorë
{{{dëndësia}}} banorë/km²
Sipërfaqja {{{sipërfaqja}}} km²
Administrata
Shteti {{{cilishtet}}}
Qarku {{{cilirrethe}}}
Adresa e kuvendit {{{adresaekuvendit}}}
Kodi postal {{{numriipostes}}}
Prefiksi telefonik {{{prefiksi}}}
Faqe zyrtare {{{faqezyrtareekuvendit}}}
Politika
Kryetar {{{kryetarimomental}}}
Partia udhëheqëse {{{partiaudheheqese}}}
{{{shënim}}}


Vuhani është kryeqytet i provincës kineze Hubei dhe qyteti më i populluar në Kinën qendrore. Ai shtrihet në lindje të rrafshinës Jianghan Plain, në mes të rrjedhës së lumit Yangtze dhe Han (lum). Tre qytetet më të mëdha përreth tij janë Wuchang, Hankou, dhe Hanyang, Vuhani është i njohur si qendër e transportit me rrugë dhe hekurudha moderne. Emri Vuhan, për herë të parë u përdor në vitin 1927, qyteti numëron përafërsisht 9,100,000 banorë (2006), prej të cilëve 6,100,000 në pjesën urbane. Në vitet 1920, Vuhani ishte kryeqytet i Kuomintangut i cili qeverisej nga Wang Jingwei në opozitë me Chiang Kai-shekun. Sot Vuhani është i njohur si qendër politike, ekonomike financiare, kulturore dhe edukative-arsimore në qendrën e Kinës qendrore.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Wuhan