Vuhani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vuhani
武汉市
Qytet nën-krahinor
noform
Vendndodhja
Vuhani is located in Kina
Vuhani
Vuhani

Koordinatat: 30°35′V 114°17′L / 30.583°V 114.283°L / 30.583; 114.283

Administrimi
Shteti Flamuri Kina
Provinca Hubei
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8,494.41 km2
Popullsia 10,607,700 banorë
Dendësia 1,200 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 430000–430400
Faqja Zyrtare http://www.wuhan.gov.cn

Vuhani është kryeqytet i provincës kineze Hubei dhe qyteti më i populluar në Kinën qendrore. Ai shtrihet në lindje të rrafshinës Jianghan Plain, në mes të rrjedhës së lumit Yangtze dhe Han (lum). Tre qytetet më të mëdha përreth tij janë Wuchang, Hankou, dhe Hanyang, Vuhani është i njohur si qendër e transportit me rrugë dhe hekurudha moderne. Emri Vuhan, për herë të parë u përdor në vitin 1927, qyteti numëron përafërsisht 9,100,000 banorë (2006), prej të cilëve 6,100,000 në pjesën urbane. Në vitet 1920, Vuhani ishte kryeqytet i Kuomintangut i cili qeverisej nga Wang Jingwei në opozitë me Chiang Kai-shekun. Sot Vuhani është i njohur si qendër politike, ekonomike financiare, kulturore dhe edukative-arsimore në qendrën e Kinës qendrore.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]