Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Mbretërinë e Bashkuar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Mbretërinë e Bashkuar
Rastet e konfirmuara për milion banorë sipas shtetit dhe rajonit anglez në Mbretërinë e Bashkuar[1]
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaBritania e Madhe Britania e Madhe
Rasti i parëYork
Data e mbërritjes31 janar 2020
OrigjinaWuhan, Kinë
Raste të konfirmuara300,111
Vdekje
45,759
Uebfaqja zyrtare
'Coronavirus (COVID-19): latest information and advice' at www.gov.uk

Pandemia e vazhdueshme e COVID-19 u përhap në Mbretërinë e Bashkuar në fund të janarit të vitit 2020.[2] Pas shpërthimit të sëmundjes në Kinë, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e shpalli atë një Urgjencë të Shëndetit Publik të shqetësimit ndërkombëtar më 30 janar.[3] Në të njëjtën kohë, Zyrtarët Kryesorë të Mjekësisë në Mbretërinë e Bashkuar ngritën nivelin e rrezikut të vendit në një gjendje të moderuar, rastet e para u shfaqën në Mbretërinë e Bashkuar dhe u fillua një fushatë për informimin e shëndetit publik. Në shkurt, Sekretari i Shtetit për Shëndetin dhe Kujdesin Social, Matt Hancock, prezantoi Rregulloret e Mbrojtjes së Shëndetit (Coronavirus) Rregulloren 2020. Udhëzimet për parandalimin dhe kontrollin e infeksionit, se si të zbuloni dhe diagnostikoni COVID-19, azhurnimet e përditshme dhe këshillat për udhëtarët, filluan të botohen nga Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social dhe Shëndetit Publik Angli. Shërbimet e shëndetit kombëtar të Anglisë dhe Skocisë krijuan qendra të kontrollit të shpejtë përmes disa spitaleve. Zyrtari Kryesor i Mjekësisë për Anglinë, Chris Whitty, përshkroi një strategji me katër drejtime për të trajtuar shpërthimin: përmbaj, vonesë, hulumtim dhe zbutje.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Coronavirus (COVID-19) cases in the UK". coronavirus.data.gov.uk (në anglisht). Marrë më 16 prill 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  2. ^ Ball, Tom; Wace, Charlotte (31 janar 2020). "Hunt for contacts of coronavirus-stricken pair in York". The Times (në anglisht). ISSN 0140-0460. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2020. Marrë më 6 mars 2020.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ Russell, Peter (3 shkurt 2020). "New Coronavirus: UK Public Health Campaign Launched". Medscape (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2020. Marrë më 1 mars 2020.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  4. ^ Kobie, Nicole (15 shkurt 2020). "This is how the UK is strengthening its coronavirus defences". Wired UK (në anglisht). ISSN 1357-0978. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2020. Marrë më 2 mars 2020.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]