Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Pakistan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Pakistan
Harta e rasteve të konfirmuara per milion banorë sipas njësive administrative
   > 20,000 raste
   > 10,000 raste
   > 5,000 raste
   > 2,000 raste
   > 1,000 raste
   > 500 raste
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaPakistan
Rasti i parëKarachi, Islamabad
Data e mbërritjes26 shkurt 2020
OrigjinaWuhan, Hubei, Kinë
Raste të konfirmuara302,424
Raste aktive5,779
Të shëruar290,261
Vdekje
6,389
Uebfaqja zyrtare
www.covid.gov.pk

Pandemia e COVID-19 në Pakistan është pjesë e pandemisë së vazhdueshme të sëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindromi i rëndë akut i frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Virusi u konfirmua se kishte arritur në Pakistan më 26 shkurt 2020, kur u regjistruan dy raste (një student në Karaçi që sapo ishte kthyer nga Irani dhe një person tjetër në Territorin e Kryeqytetit Islamabad). Më 18 mars, rastet ishin regjistruar në të katër provincat, dy territoret autonome, dhe Territorin e Kryeqytetit Islamabad[1] dhe deri më 17 qershor, secili rreth në Pakistan kishte regjistruar të paktën një rast të konfirmuar me COVID-19.

  1. ^ "Coronavirus updates, March 18: Latest news on the coronavirus outbreak from Pakistan and around the world". Geo News (në anglisht). 18 mars 2020. Marrë më 23 prill 2020.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]