Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Serbi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Serbi
Numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus sipas komunave
(deri më 28 prill):
  0
  1–35
  39–138
  151–1014
  1882
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaSerbia Serbia
Rasti i parëSubotica
Data e mbërritjes6 mars 2020
Raste të konfirmuara104,097
Raste aktive5,589
Të shëruar97,398
Vdekje
1,110
Uebfaqja zyrtare
covid19.rs
covid19.data.gov.rs

Pandemia e COVID-19 në Serbi është një shpërthim aktual i sëmundjes Coronavirus 2019Serbi, i shkaktuar nga SARS-CoV-2. Rasti i saj i parë në Serbi u raportua më 6 mars 2020,[1] dhe konfirmuar nga Ministri i Shëndetësisë Zlatibor Lončar,[2] rasti ishte një burrë 43 vjeç nga Bačka Topola që kishte udhëtuar për në Budapest.[3]

Deri më 20 Nëntori 2020, janë testuar 1,573,980 individë nga të cilët ka pasur 104,097 raste të konfirmuara, 97,398 rikuperime dhe 1,110 vdekje në Serbi.

  1. ^ Reuters (6 mars 2020). "Serbia Reports First Case of Coronavirus-Health Minister". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2020-03-06 – nëpërmjet NYTimes.com. {{cite news}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)
  2. ^ "Serbia reports first case of coronavirus - health minister". Reuters (në anglisht). 6 mars 2020. Marrë më 2020-03-06 – nëpërmjet www.reuters.com.
  3. ^ Health, P. M. N. (6 mars 2020). "Serbia reports first case of coronavirus – health minister" (në anglisht). Marrë më 2020-03-06.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]