Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Amerikën Veriore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 Amerikën Veriore
  <500 raste
  500–1,000
  1,000–2,000
  2,000–5,000
  5,000–10,000
  10,000–50,000
  50,000–100,000
  100,000–200,000
  >200,000 raste
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaAmerika Veriore
Rasti i parëSnohomish County, Shtetet e Bashkuara
Data e mbërritjes21 janar 2020
OrigjinaWuhan, Hubei, Kina
Raste të konfirmuara17,608,321
Të shëruar10,688,503
Vdekje
428,753
Territore
43

Rastet e para të pandemisë së COVID-19sëmundjeskoronavirusit 2019 në Amerikën e Veriut u raportuan në Shtetet e Bashkuara në janar 2020. Rastet u raportuan në të gjitha shtetet e Amerikës së Veriut pasi Saint Kitts dhe Nevis konfirmoi një rast më 25 mars dhe në të gjitha territoret e Amerikës së Veriut pasi Bonaire konfirmoi një rast më 16 prill.[1]

Më 26 mars 2020, SH.B.A. u bë vendi me numrin më të lartë të infeksioneve të konfirmuara COVID-19, me mbi 82,000 raste.[2] Më 11 prill 2020, SH.B.A. u bë vendi me numrin më të lartë zyrtar të vdekjeve për COVID-19, me mbi 20,000 vdekje.[3] Deri më 21 nëntori 2020 rastet totale të COVID-19 janë mbi 13,942,964 me mbi 383,084 vdekje totale.[4]

Kanadaja raportoi 117,658 raste dhe 3,842 vdekje më 30 korrik, ndërsa Meksika raportoi 416,179 raste dhe 46,000 vdekje.[5] Rastet më të mëdha nga shteti është Teksasi me rreth 17,279 vdekje dhe mbi 849,000 raste të konfirmuara.

  1. ^ "Update on Coronavirus (COVID-19) by Bonaire's Lt. Governor InfoBonaire". The Bonaire Information Site (në anglisht). 16 prill 2020. Marrë më 17 prill 2020.
  2. ^ Caspani, Maria; Trotta, Daniel (26 mars 2020). "As of Thursday, U.S. had most coronavirus cases in world". Reuters (në anglisht). Marrë më 21 prill 2020.
  3. ^ Shumaker, Lisa (11 prill 2020). "U.S. coronavirus deaths top 20,000, highest in world exceeding Italy: Reuters tally". Reuters (në anglisht). Marrë më 21 prill 2020.
  4. ^ "CDC COVID Data Tracker". www.cdc.gov (në anglisht). 9 nëntor 2020. Marrë më 9 nëntor 2020.
  5. ^ "CSSE Covid_19 time series". Github (në anglisht). John Hopkins Coronavirus Resource Center. Marrë më 31 korrik 2020.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]