Jump to content

Pandemia e COVID-19 sipas shteteve dhe territoreve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19
Rastet e konfirmuara botërisht me COVID-19 per capita Deri më 6 maj 2020
   > 10,000 raste për milion banorë
   3,000–10,000 raste për milion banorë
   1000–3,000 raste për milion banorë
   300–1000 raste për milion banorë
   100–300 raste për milion banorë
   0–100 raste për milion banorë
   Nuk ka raste, nuk ka popullsi ose të dhëna
Rastet e konfirmua botërisht me COVID-19 sipas shteteve dhe territoreve deri më 6 maj 2020
  1,000,000+
  100,000–999,999
  10,000–99,999
  1,000–9,999
  100–999
  1–99
  Nuk ka raste ose të dhëna
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaGjithë globin
Data1 dhjetor 2019[1]-akoma
Raste të konfirmuara88,279,543
Raste aktive22,826,656
Të shëruar63,550,840
Vdekje
1,902,047
Territore
188

Ky artikull ofron një përmbledhje të përgjithshme dhe dokumenton statusin e vendndodhjeve nga kontinentet dhe përcjelljen e rasteve të prekur nga SARS-CoV-2, pandemia COVID-19, shpërthimi i parë i të cilit filloi në Wuhan, Hubei, Kinë.

Pandemia sipas vendeve dhe territoreve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Raste të konfirmuara

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri në orën 04:30 UTC më 7 maj 2020, gjithsej 3,755,341 raste konfirmohen në më shumë se 227 vende dhe 26 anije lundrimi.[2] Ka 2,246,095 raste aktive dhe 263,831 vdekje.

Rastet e konfirmuara dhe vdekjet për milion banorë të llogaritura nga Lista e vendeve dhe varësive nga popullsia në 2020-05-06 17:10 UTC:

Shteti Raste për milionë banorë
Vdekje për milionë banorë
Abkhazia 12 4
Afganistani 105 3
Shqipëria 292 11
Algjeria 113 11
Andorra 9685 593
Angola 1 0
Anguilla 202 0
Antigua and Barbuda 249 31
Argjentina 111 6
Armenia 941 16
Artsakh 47 0
Aruba 899 18
Australia 264 4
Austria 1751 68
Azerbajxhani 205 3
Bahamas 231 29
Bahrain 2410 5
Bangladesh 70 1
Barbados 286 24
Bjellorusia 2047 12
Belgjika 4403 723
Belize 44 5
Benin 8 0
Bermuda 1796 109
Butani 9 0
Bolivia 157 7
Bosnja dhe Hercegovina 590 24
Botswana 10 0
Brazili 550 38
British Virgin Islands 200 33
Brunei 303 2
Bullgaria 253 12
Burkina Faso 32 2
Burundi 1 0
Kamboxhia 8 0
Kameruni 79 2
Kanadaja 1643 108
Cape Verde 338 4
Cayman Islands 1185 15
Republika Qendrore Afrikane 17 0
Çadi 10 1
Kili 1152 14
Kina 59 3
Kolumbia 174 8
Comoros 9 1
Kongo 43 2
Kosta Rica 149 1
Kroacia 518 20
Kuba 150 6
Curaçao 101 6
Qiproja 1002 17
Republika Çeke 739 24
DR Congo 8 0
Danimarka 1707 87
Xhibuti 1039 2
Dominica 223 0
Republika Dominikane 819 34
East Timor 17 0
Ekuadori 1824 90
Egjipti 72 5
El Salvador 98 2
Guinea Ekuatoriale 323 3
Eritrea 11 0
Estonia 1290 41
Eswatini 109 1
Etiopia 2 0
Falkland Islands 4065 0
Ishujt Faroe 3573 0
Fixhi 20 0
Finlanda 979 44
Franca 1982 381
French Polynesia 217 0
Gaboni 183 3
Gambia 7 0
Gjeorgjia 164 2
Gjermania 2014 84
Gana 90 1
Gjibraltari 4274 0
Greqia 246 14
Grenlanda 196 0
Grenada 187 0
Guam 864 29
Guatemala 46 1
Guernsey 3988 206
Guinea 148 1
Guinea-Bissau 296 1
Guyana 119 13
Haiti 9 1
Hondurasi 139 10
Hong Kongu 139 1
Hungaria 318 38
Islanda 4914 27
India 36 1
Indonezia 47 3
Irani 1218 77
Iraku 62 3
Irlanda 4467 272
Isle of Man 3913 276
Izraeli 1775 26
Italia 3560 493
Ivory Coast 57 1
Xhamajka 173 3
Japonia 122 4
Xhersi 2743 225
Jordania 44 1
Kazakistani 230 2
Kenia 12 1
Kosova 477 14
Kuvajti 1313 9
Kirgizstani 133 2
Laosi 3 0
Letonia 473 9
Lebanoni 110 4
Liberia 38 4
Libia 9 0
Lihtenshtajni 2116 26
Lituania 511 17
Luksemburgu 6133 153
Makau 66 0
Madagaskari 6 0
Malawi 2 0
Malajzia 196 3
Maldivet 1529 3
Mali 30 2
Malta 977 10
Mauritania 2 0
Mauritiusi 262 8
Meksika 206 20
Moldovia 1627 51
Monako 2493 105
Mongolia 12 0
Mali i Zi 521 13
Montserrat 2205 200
Maroku 150 5
Mozambiku 3 0
Myanmar 3 0
Namibia 7 0
Nepali 3 0
Holanda 2366 298
New Caledonia 64 0
Zelanda e Re 299 4
Nikaragua 2 1
Nigeri 34 2
Nigeria 14 0
Maqedonia e Veriut 741 42
Qiproja Veriore 307 11
Northern Mariana Islands 249 36
Norvegjia 1482 40
Omani 622 3
Pakistani 102 2
Palestina 75 1
Panamaja 1783 48
Papua New Guinea 1 0
Paraguji 59 1
Peru 1593 45
Filipinet 92 6
Polonia 382 19
Portugalia 2501 105
Puerto Riko 616 31
Katari 6429 4
Rumania 727 44
Rusia 1131 10
Ruanda 21 0
Saint Kitts and Nevis 284 0
Saint Lucia 101 0
Saint Pierre and Miquelon 166 0
San Marino 17554 1222
Sao Tome and Principe 828 14
Arabia Saudite 884 6
Senegali 80 1
Serbia 1390 29
Seychelles 112 0
Sierra Leone 28 2
Singapori 3541 4
Sint Maarten 1871 345
Sllovakia 262 5
Sllovenia 691 47
Somalia 53 2
Afrika e Jugut 129 3
Koreja e Jugut 209 5
Sudani i Jugut 4 0
Spanja 4678 549
Sri Lanka 35 0
Sudani 18 1
Surinami 17 2
Suedia 2314 284
Zvicra 3488 172
Siria 3 0
Tajvani 19 0
Taxhikistani 32 1
Tanzania 8 0
Tajlanda 45 1
Togo 17 1
Trinidad and Tobago 85 6
Tunizia 87 4
Turqia 1557 42
Turks and Caicos Islands 290 24
U.S. Virgin Islands 631 38
Uganda 2 0
Ukraina 315 8
Emiratet e Bashkuara Arabe 1536 15
Mbretëria e Bashkuar 3027 453
Shtetet e Bashkuara 3763 220
Uruguai 190 5
Uzbekistani 65 0
Vaticani 13333 0
Venezuela 11 0
Vjetnami 3 0
Jemeni 1 0
Zambia 8 0
Zimbabwe 2 0

Rastet janë konfirmuar në shumicën e vendeve dhe territoreve afrikane. Sipas Michael Yao, kreu i OBSH-së për operacionet e urgjencës në Afrikë, zbulimi i hershëm është jetik sepse sistemet shëndetësore të kontinentit "tashmë janë të mbingarkuar nga shumë shpërthime të vazhdueshme të sëmundjeve".[3][4] Këshilltarët thonë se një strategji e bazuar në testime mund të lejojë që vendet afrikane të minimizojnë bllokimet që shkaktojnë vështirësi të mëdha për ata që varen nga të ardhurat e fituara nga dita në ditë, për të qenë në gjendje të ushqejnë veten dhe familjet e tyre. Edhe në skenarin më të mirë, Kombet e Bashkuara thonë 74 milion komplete provë dhe 30,000 ventilatorë do të nevojiten nga kontinenti 1.3 miliardë njerëz në vitin 2020.[5] Shumica e rasteve të raportuara janë nga katër vende: Afrika e Jugut, Maroku, Egjipti dhe Algjeria, por besohet se ekziston një raport i përhapur nën-raportues në vendet e tjera afrikane me sisteme më të dobëta të kujdesit shëndetësor.[6] Deri më 2 maj, rastet janë konfirmuar në të gjitha vendet afrikane, përveç Lesoto.[7] Nuk ka pasur raste të raportuara në Territorin Britanik Overseas të Shën Helenës, Ascension dhe Tristan da Cunha.

Edhe në Antarktidë janë konfirmuar disa raste nga pandemia e COVID-19.

Një grup i rasteve misterioze të pneumonisë u zbulua në dhjetor 2019 në Wuhan dhe përfundimisht u përhap në pjesën tjetër të Kinës.[8] Më pas, shumë vende të tjera aziatike filluan të konfirmojnë raste, me disa nga vendet më të prekura janë Koreja e Jugut, Turqia dhe Irani. Një numër vendesh si India dhe Malajzia gjithashtu pësojnë një rritje të rasteve pas ngjarjeve të tubimeve fetare në ato vende. Deri më 30 prill, rastet janë raportuar në të gjitha vendet aziatike, përveç Koresë së Veriut dhe Turkmenistanit, të dy kanë raste të dyshuara. Asnjë rast nuk është raportuar në shtetin e diskutueshëm të Osetisë së Jugut. Mungesa e rasteve në Korenë e Veriut është e diskutueshme, duke pasur parasysh jo vetëm kufirin e saj me Kinën, por edhe sepse sistemi shëndetësor i vendit kurrë nuk u shërua nga SARS dhe H1N1 në vitet 2000.

Një numër i vogël i rasteve fillestare në Evropë u raportuan në Francë, Gjermani dhe vende të tjera. Më 21 shkurt, një shpërthim i madh u raportua në Itali, kryesisht në veri afër Milano. Rastet u rritën me shpejtësi ndërsa shpërthimi u përhap në Evropë. Rastet janë raportuar në të gjitha vendet evropiane pasi Mali i Zi raportoi një rast më 17 mars, dhe në pothuajse të gjitha territoret evropiane pas Isle of Man më 19 mars, shteti i diskutueshëm i Transnistrisë më 21 mars[9] dhe Ishujt Åland më 22 mars raportoi raste. Asnjë rast nuk është raportuar në ishujt Svalbard dhe Jan Mayen. OBSH e shpalli Evropën si qendrën e re të virusit pasi situata u përmirësua në Kinë.[10]

Rastet e para në Amerikën e Veriut u raportuan në Shtetet e Bashkuara në janar të vitit 2020. Rastet u raportuan në të gjitha vendet e Amerikës së Veriut pasi Saint Kitts dhe Nevis konfirmuan një rast më 25 mars, dhe në të gjitha territoret e Amerikës së Veriut pasi Bonaire konfirmoi një rast më 16 prill.[11]

Më 26 mars 2020, SHBA u bë vendi me numrin më të madh të infeksioneve të konfirmuara me COVID-19, me mbi 82,000 raste.[12] Më 11 rill 2020, SH.B.A. u bë vendi me numrin më të lartë zyrtar të vdekjeve për COVID-19, me mbi 20,000 vdekje.[13] Deri më 2 maj 2020, rastet e përgjithshme të COVID-19 ishin 1,092,815, me 64.238 vdekje totale.[14]

Kanadaja raportoi 60.616 raste dhe 3,842 vdekje më 4 maj,[15] ndërsa Meksika raportoi 23,471 raste dhe 2,154 vdekje.[16] Republika Dominikane dhe Kuba janë vendet e vetme në Karaibe që raportojnë më shumë se 1.000 raste (7,954 dhe 1,649, respektivisht), ndërsa Panamaja dhe Hondurasi udhëheqin Amerikën Qendrore me 7,197 dhe 1,055 raste, përkatësisht.[17]

Rasti i parë i konfirmuar ishte në Melburn, Victoria më 25 janar.[18] Shumë kombe të vogla ishujsh të Paqësorit deri më tani kanë shmangur shpërthimin duke mbyllur kufijtë e tyre ndërkombëtarë. Deri më 24 prill,[19] asnjë rast nuk është raportuar në Samoa Amerikane (territori i Shteteve të Bashkuara), Ishulli i Krishtlindjes (territori i jashtëm i Australisë), Ishujt Cocos (Keeling) (territori i jashtëm i Australisë), Ishujt Kuk (shteti i shoqëruar i Zelandës së Re), Kiribati, Ishujt Marshall, Shtetet e Federuara të Mikronezisë, Nauru, Niue (shteti shoqërues i Zelandës së Re), Ishulli Norfolk (territori i jashtëm i Australisë), Palau, Ishujt Pitcairn (Territori Britanik Overseas), Samoa, Ishujt Solomon, Tokelau (territori i Zelandës së Re), Tonga, Tuvalu, Vanuatu, dhe Wallis dhe Futuna (kolektiviteti francez i huaj).

Deri më 2 maj, dhjetë vende sovrane në Oqeani nuk kanë raportuar asnjë rast të koronavirusit: Kiribati, Ishujt Marshall, Shtetet e Federuara të Mikronezisë, Nauru, Palau, Samoa, Ishujt Solomon, Tonga, Tuvalu dhe Vanuatu.

Deri më 5 maj, 8.227 raste janë raportuar në Oqeani; pesë vendet që raportojnë më së shumti raste janë: Australia (6,825), Zelanda e Re (1,137), Guam (149), Polinezia Franceze (58) dhe Fixhi (18). 122 vdekje janë raportuar në rajon: Australia (95), Zelanda e Re (20), Guam (5) dhe Ishujt Mariana Veriore (2).[20]

Deri më 19 mars, rastet janë konfirmuar në të gjitha vendet e Amerikës së Jugut. Rastet u konfirmuan në të gjitha territoret e Amerikës së Jugut, pasi rastet u konfirmuan në Ishujt Falkland më 3 prill.

Koronavirusi u raportua për herë të parë në Amerikën e Jugut më 26 shkurt kur Brazili konfirmoi një rast në São Paulo. Që atëherë, qeveritë në të gjithë rajonin kanë ndërmarrë një sërë veprimesh për të mbrojtur qytetarët e tyre dhe të përmbajnë përhapjen e COVID-19.[21] Brazili raportoi 100,000 raste të infeksionit dhe 7,000 vdekje më 3 maj,[22] duke u bërë numri i nëntë më i lartë i rasteve në botë.

Vendet e tjera të Amerikës së Jugut me numrin më të madh të rasteve janë Peru (45.928), Ekuador (29.538), Kili (19.663), Kolumbia (7,668), Argjentina (4,783) dhe Bolivia (1.594). Ishulli Bouvet dhe South Georgia dhe Ishujt Sandviç të Jugut nuk kanë raportuar asnjë rast deri më 2 maj.

Transmetimet ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sëmundja u përhap në disa anije lundrimi, përfshirë Princesha Diamanti, Grand Princess, World Dream, MS Westerdam dhe MS Braemar.[23][24][25][26]

Afati kohor i rasteve të konfirmuara për herë të parë sipas vendeve ose territoreve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rastet e para sipas shteteve ose territoreve
Data Shteti ose territori
1 dhjetor Kina
13 janar Tajlanda
16 janar Japonia
20 janar Koreja e JugutShtetet e Bashkuara
21 janar Tajvani
22 janar Hong Kongu Makao
23 janar SingaporiVietnami
24 janar FrancaNepali
25 janar AustraliaKanadajaMalajzia
27 janar KamboxhiaGjermaniaSri Lanka
29 janar FinlandaEmiratet e Bashkuara Arabe
30 janar IndiaItaliaFilipinet
31 janar RusiaSpanjaSuediaMbretëria e Bashkuar
4 shkurt Belgjika
14 shkurt Egjipti
19 shkurt Irani
21 shkurt IzraeliLibani
24 shkurt AfganistaniBahreiniIrakuKuvajtiOmani
25 shkurt AlgjeriaAustriaBraziliKroaciaZvicra
26 shkurt GjeorgjiaGreqiaMaqedonia e VeriutNorvegjiaPakistaniRumania
27 shkurt DanimarkaEstoniaHolandaNigeriaSan Marino
28 shkurt AzerbajxhaniBjellorusiaIslandaLituaniaMeksikaMonakoZelanda e Re
29 shkurt EkuadoriIrlandaLuksemburguKatari
1 mars ArmeniaÇekiaRepublika Dominikane Shën Bartelemia Shën Martini
2 mars AndorraIndoneziaJordaniaLetoniaMarokuPortugaliaArabia SauditeSenegaliTunizia
3 mars ArgjentinaKili GjibraltariLihtenshtajniUkraina
4 mars Ishujt Faroe Guajana FrancezeHungariaPoloniaSllovenia
5 mars Bosnja dhe HercegovinaMartinikPalestinaAfrika e Jugut
6 mars ButaniKameruniKolumbiaKosta RikaPerujaSerbiaSllovakiaTogoVatikani
7 mars MaldivetMaltaMoldaviaParaguaiji
8 mars ShqipëriaBangladeshiBullgaria
9 mars BruneiQiproja GuernseyPanamaja
10 mars BoliviaBurkina FasoRD KongoXhamajkaJerseyMongolia Qiproja VerioreTurqia
11 mars Kuba French PolynesiaGuajanaHondurasiBregu i Fildishtë Réunion
12 mars Shën Vincent dhe GrenadinetTrinidadi dhe Tobagoja
13 mars Antigua and BarbudaArubaCayman IslandsCuraçaoEtiopiaGaboniGanaGuadeloupeGuatemalaGuineaKazakistaniKeniaKosovaPuerto RikoShën LuçiaSudaniSurinamiU.S. Virgin IslandsUruguajiVenezuela
14 mars Republika e Afrikës QendroreKongoGuinea Ekuatoriale • Esvatini • Mauritania MayotteNamibiaRuandaSejshellet
15 mars Akrotiri dhe DhekeliaBahametGuamUzbekistani
16 mars Benini • GrenlandaLiberiaSomaliaTanzania
17 mars BarbadosiGambiaMali i Zi Sint Maarten
18 mars BermudaXhibutiSalvadoriKirgizistaniMauritiusiMontserratNew CaledoniaNikaraguaZambia
19 mars AngolaÇadiFixhiHaiti Isle of ManNigeri
20 mars Kepi i GjelbërTimori LindorMadagaskariPapua Guinea e ReUgandaZimbabveja
21 mars EritreaTransnistria
22 mars Åland IslandsDominikaGrenadaMozambikuSiria
23 mars BelizaBirmaniaTurks and Caicos Islands
24 mars LaosiLibia
25 mars British Virgin IslandsGuinea-BissauMaliShën Kits dhe Nevis
26 mars Anguilla
28 mars Northern Mariana Islands
30 mars Botsvana
31 mars Burundi Donetsk People's Republic Luhansk People's RepublicSierra Leone Sint Eustatius Somaliland
2 prill Malavi
3 prill Falkland Islands
4 prill Sahara Perëndimore
5 prill Saint Pierre and MiquelonSudani i Jugut
6 prill São Tomé dhe Príncipe
7 prill Abhazia Artsakh
10 prill Jemeni
11 prill Saba
16 prill Bonaire
30 prill KomoretTaxhikistani

Shtetet dhe territoret e varura pa raste të konfirmuara

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë është një listë e vendeve dhe territoreve pa raste të konfirmuara të COVID-19, sipas popullsisë më të madhe.

Shtetet anëtare të KB

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri më 30 prill 2020, 13 shtete sovrane (10 në Oqeani, 2 në Azi dhe 1 në Afrikë) nuk kanë konfirmuar asnjë rast me COVID-19. Më poshtë është një listë e këtyre vendeve, të radhitura nga popullsia.

Shtetet pa raste të konfirmuara
# Vendi Popullsia Kontinenti Ref.
1 Stampa:Country data North Korea Koreja e Veriut 25778816 Azi [27]
2 Turkmenistani Turkmenistani 6031200 Azi [28]
3 Lesoto 2142249 Afrika [29]
4  Solomon Islands 686884 Oqeani [30]
5 Vanuatu 307145 Oqeani
6 Samoa 198413 Oqeani
7 Kiribati 119451 Oqeani
8 Shtetet Federale të Mikronezisë 115030 Oqeani
9 Tonga 105695 Oqeani
10 Ishujt Marshall 59190 Oqeani
11 Palau 18094 Oqeani
12 Tuvalu 11793 Oqeani
13 Nauru 10823 Oqeani

Shtetet pa njohje ose njohje të kufizuar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Shtetet e panjohura pa raste të konfirmuara
# Vendi Popullsia Statusi De jure kontinent Ref.
1 Republika Demokratike Arabe e Sahravit &0000000000100000.000000100.000 e njohur nga të paktën një shtet anëtar i KB kontestuar Afrika
2 Osetia e Jugut &0000000000053532.00000053.532 e njohur nga të paktën një shtet anëtar i KB Gjeorgji Azi [31]
Total vdekje të konfirmuara për milion nga COVID-19 sipas shteteve dhe territoreve:
  100+
  10–100
  1–10
  0.1–1
  0.01–0.1
  0
 1. ^ "WHO | Novel Coronavirus—China". WHO (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 janar 2020. Marrë më 9 prill 2020.
 2. ^ Mallapaty, Smriti (26 mars 2020). "What the cruise-ship outbreaks reveal about COVID-19". Nature (në anglisht). 580 (7801): 18. doi:10.1038/d41586-020-00885-w. PMID 32218546. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2020. Marrë më 4 prill 2020. Since the Diamond Princess, at least 25 other cruise ships have confirmed COVID-19 cases.
 3. ^ "Coronavirus: Could African countries cope with an outbreak?". BBC News (në anglisht). 6 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2020. Marrë më 9 mars 2020.
 4. ^ Ahmed, Kaamil (20 mars 2020). "World's most vulnerable in 'third wave' for Covid-19 support, experts warn". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 21 mars 2020.
 5. ^ Burke, Jason (26 prill 2020). "'It's just beginning here': Africa turns to testing as pandemic grips the continent". The Observer (në anglishte britanike). ISSN 0029-7712. Marrë më 26 prill 2020.
 6. ^ Jason Burke and Abdalle Ahmed Mumin (2 maj 2020). "Somali medics report rapid rise in deaths as Covid-19 fears grow". The Guardian (në anglisht).
 7. ^ "Here's which countries are still not reporting coronavirus cases — and why". Global News (në anglisht). Marrë më 4 maj 2020.
 8. ^ "27 cases of viral pneumonia reported in central China's Wuhan City". news.cgtn.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2020. Marrë më 15 mars 2020.
 9. ^ "AccentTv Another 14 cases of coronavirus have been confirmed in Moldova. Total number reached 80" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2020. Marrë më 25 mars 2020.
 10. ^ "Europe 'now epicentre of coronavirus pandemic'". BBC News (në anglishte britanike). 13 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2020. Marrë më 16 mars 2020.
 11. ^ "Update on Coronavirus (COVID-19) by Bonaire's Lt. Governor InfoBonaire". The Bonaire Information Site (në anglisht). 16 prill 2020. Marrë më 17 prill 2020.
 12. ^ Caspani, Maria; Trotta, Daniel (26 mars 2020). "As of Thursday, U.S. had most coronavirus cases in world". Reuters (në anglisht). Marrë më 21 prill 2020.
 13. ^ Shumaker, Lisa (11 prill 2020). "U.S. coronavirus deaths top 20,000, highest in world exceeding Italy: Reuters tally". Reuters (në anglisht). Marrë më 21 prill 2020.
 14. ^ "CDC COVID Data Tracker". www.cdc.gov (në anglisht). Marrë më 2020-05-03.
 15. ^ "Canada Coronavirus: 60,616 Cases and 3,842 Deaths - Worldometer". www.worldometers.info (në anglisht). Marrë më 4 maj 2020.
 16. ^ "Mexico Coronavirus: 23,471 Cases and 2,154 Deaths - Worldometer". www.worldometers.info (në anglisht). Marrë më 4 maj 2020.
 17. ^ "Number of confirmed cases of novel coronavirus (COVID-19) in Latin America and the Caribbean as of May 4, 2020, by country" (në anglisht). Marrë më 4 maj 2020.
 18. ^ "First confirmed case of novel coronavirus in Australia". Australian Government Department of Health (në anglisht). 25 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2020. Marrë më 3 mars 2020.
 19. ^ "WHO COVID-19 Dashboard" (në anglisht). 24 prill 2020. Marrë më 24 prill 2020.
 20. ^ "COVID-19 situation update worldwide, as of 5 May 2020". European Centre for Disease Prevention and Control (në anglisht). Marrë më 5 maj 2020.
 21. ^ Horwitz, Luisa. "Where Is the Coronavirus in Latin America?". AS/COA (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2020. Marrë më 22 mars 2020.
 22. ^ "Brasil supera los 100.000 casos de covid-19, con más de 7.000 muertos". www.msn.com (në anglisht). Marrë më 4 maj 2020.
 23. ^ "Thousands on cruise free to go after virus tests" (në anglisht). BBC News. 10 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2020. Marrë më 23 shkurt 2020.
 24. ^ Marsh, Sarah (23 shkurt 2020). "Coronavirus outbreak: four cruise ship passengers test positive in UK—live news". The Guardian (në anglisht). ISSN 0261-3077. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2020. Marrë më 23 shkurt 2020.
 25. ^ Hines, Morgan. "Coronavirus still wreaking havoc on lives of Westerdam passengers despite no cases on ship". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2020. Marrë më 23 shkurt 2020.
 26. ^ "Cruise Ship Carrying Persons With Coronavirus 'Will Not Be Permitted To Dock'". The Tribune (në anglisht). 13 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2020. Marrë më 16 mars 2020.
 27. ^ "'A near impossibility': Experts doubt North Korea's claim of zero coronavirus cases". USA Today (në anglisht). 30 prill 2020. Marrë më 1 maj 2020.
 28. ^ "Más del 90% de contagios están ocultos". EL PAÍS (në spanjisht). 7 prill 2020. Marrë më 10 prill 2020.
 29. ^ "PRESS RELEASE 08.04.2020" (PDF). Government of Lesotho – Ministry of Health (në anglisht). 8 prill 2020. Marrë më 9 prill 2020. The Director General further said although there are no confirmed cases of COVID-19 in the country, the Ministry continues to conduct screening, since it is the only form of investigation against the suspects of coronavirus.
 30. ^ Amos, Owen (3 prill 2020). "Coronavirus: Where will be the last place to catch Covid-19?". BBC News (në anglisht). Marrë më 11 prill 2020. Countries without Covid-19 - Kiribati; Marshall Islands; Micronesia; Nauru; Palau; Samoa; Solomon Islands; Tonga; Tuvalu; Vanuatu.
 31. ^ "South Ossetia goes into quarantine". OC Media (në anglisht). Marrë më 3 prill 2020.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]