São Paulo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
São Paulo
Qytet
Motoja (la): Non ducor, duco
noform
Stema_figura
Stema
Bandeira da cidade de São Paulo.svg
Flamuri
Vendndodhja
São Paulo is located in Brazili
São Paulo
São Paulo
23°41′41″J 46°11′51″P / 23.6948°J 46.1975°P / -23.6948; -46.1975Koordinatat: 23°41′41″J 46°11′51″P / 23.6948°J 46.1975°P / -23.6948; -46.1975
Administrimi
Shteti Flamuri Brazili
Shteti federal Sao Paulo
Rajoni Jug-lindor
Kryetari i Bashkisë Fernando Haddad
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1 523 km2
Lartësia 760 m (m.n.d.)
Popullsia 11 895 893 banorë (2014)
Dendësia 7 811 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 25 janar 1554
Vendasit Paulistano
Zona Kohore UTC-3
Kodi Postal 01000-000 deri 05999-999 dhe 08000-000 deri 08499-999
Prefiksi 11
Faqja Zyrtare www.capital.sp.gov.br

São Paulo (shqiptimi portugalisht : sɐ̃w ˈpawlu) apo Sao Paulo[1] (« Shën-Pali » shqip) është një qytet në jug-lindje të Brazilit. Me njëmbedhjetë milionë banoret e tij në vitin 2014[2], është qyteti më i madh i shtetit dhe i dyti i Amerikës latine[3]. Është gjithashtu qyteti që numëron më së shumti portugezë në botë[4] Rajoni metropolitan São Paulo është njëri nga më të populluarit në kontinentin amerikan, me atë të Meksikës dhe New York-ut, dhe i pesti në botë[3]. Kryeqendër e shtetit São Paulo — më i popullari i shtetit— dhe qendra kryesore financiare, tregtare dhe industriale e Amerikës latine, në fakt është qyteti kryesor ekonomik i Brasilit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ministri i puneve te jashtme evropiane (24 shtator 2008). "Rekomandim ne lidhje me emrat e shteteve, banoreve, kryeqyteteve, te selive diplomatike apo konsultative". Légifrance. Marrë më 14 maj 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Aglomerati i tij numeron më shum se 20 milion banorë
  3. ^ a b "World Urbanization Prospects" (PDF). faqja e OSHB. 2014. Marrë më 28 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ana Conceicao (28 janar 2010). "RMSP supera 20 milhoes de habitantes, calcula Seade". www.estadao.com. Marrë më 27 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]