Pandemia e COVID-19 në Brazil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Brazil
Harta e shteteve me rastet e konfirmuara me COVID-19 (deri më 28 prill)
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
Vendndodhja Brazili
Rasti i parëSão Paulo
Data e mbërritjes26 shkurt 2020
OrigjinaLombardia, Itali[1]
Raste të konfirmuara2,012,151[2][3]
Të shëruar1,296,328[4][5][3]
Vdekje
76,688[2][3]
Uebfaqja zyrtare
coronavirus.saude.gov.br

Pandemia e vazhdueshme e COVID-19 u konfirmua se ishte përhapur në Brazil më 25 shkurt 2020,[6] pasi një burrë 61-vjeçar nga São Paulo, i cili ishte kthyer nga Lombardia, Itali testoi pozitiv për virusin. Deri më 1 maj 2020, 91.589 raste janë konfirmuar në vend, duke shkaktuar 6,329 vdekje.[3]

Pandemia ka shkaktuar një sërë përgjigjesh nga qeveritë federale, shtetërore dhe lokale, me një ndikim në politikë, arsim dhe ekonomi. Më 27 mars, Brazili njoftoi një ndalim të përkohshëm për udhëtarët e huaj,[7] dhe shumica e guvernatorëve të shtetit kanë vendosur karantina për të parandaluar përhapjen e virusit.[8]

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 janar, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) konfirmoi që një koronavirus i ri ishte shkaku i një sëmundjeje të frymëmarrjes në një grup njerëzish në qytetin Wuhan, Provinca Hubei, Kinë, e cila u raportua në OBSH më 31 dhjetor 2019.[9][10]

Për dallim nga shpërthimi i SARS i 2003, raporti i vdekjes së rasteve për COVID-19[11][12] ka qenë shumë më i ulët, por transmetimi ka qenë dukshëm më i madh, me një numër të konsiderueshëm të vdekjeve.[13]

Sipas kohës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përgjigje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhëna statistikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Painel Coronavírus". G1 (në portugalisht). Marrë më 20 mars 2020.
 2. ^ a b "Painel Coronavírus". Ministry of Health (në portugalisht). Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2020. Marrë më 1 maj 2020.
 3. ^ a b c d "Casos de coronavírus e número de mortes no Brasil em 28 de abril". G1 (në portugalisht).
 4. ^ "Coronavirus Update (Live): 2,551,137 Cases and 177,148 Deaths from COVID-19 Virus Pandemic - Worldometer". www.worldometers.info (në anglisht). Marrë më 2020-04-21.
 5. ^ "55% de recuperados: Brasil tem 14 mil pacientes que se curaram da Covid-19 — Português (Brasil)" (në portugalisht). Gov.br. Marrë më 2020-04-22.
 6. ^ "Brasil confirma primeiro caso da doença". Ministerio da Saude (në portugalisht). 26 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 6 mars 2020. Marrë më 4 mars 2020.
 7. ^ Pedro Fonseca (28 mars 2020). "Coronavirus: Brazil bans foreign air travelers". The Mercury News (në anglisht). Marrë më 13 prill 2020.
 8. ^ "Brazil reports more than 1,000 coronavirus deaths". BBC News (në anglisht). BBC. 11 prill 2020. Marrë më 13 prill 2020.
 9. ^ Elsevier. "Novel Coronavirus Information Center". Elsevier Connect (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2020. Marrë më 15 mars 2020.
 10. ^ Reynolds, Matt (4 mars 2020). "What is coronavirus and how close is it to becoming a pandemic?". Wired UK (në anglisht). ISSN 1357-0978. Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2020. Marrë më 5 mars 2020.
 11. ^ "Crunching the numbers for coronavirus". Imperial News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2020. Marrë më 15 mars 2020.
 12. ^ "High consequence infectious diseases (HCID); Guidance and information about high consequence infectious diseases and their management in England". GOV.UK (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
 13. ^ "World Federation Of Societies of Anaesthesiologists – Coronavirus". www.wfsahq.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 mars 2020. Marrë më 15 mars 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • COVID-19 në Brazil Arkivuar 10 mars 2020 tek Wayback Machine - Ministria e Shëndetësisë
 • "Coronavirus Brazil updates and news" [Latest news and statistics of coronavirus in Brazil.] (në anglisht, frëngjisht, spanjisht, portugalisht, gjermanisht, italisht, suedisht, norvegjisht, finlandisht, estonisht, dhe rusisht). Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2020. Marrë më 4 prill 2020.