Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Kili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Kili
Harta e rajoneve me raste të konfirmuara (deri më 18 gusht):
  1–9
  10–99
  100–499
  500–999
  1000–9999
  ≥10000
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaKili
Rasti i parëTalca
Data e mbërritjes3 mars 2020
Raste të konfirmuara390,037[1]
Raste të hospitalizuara4,738
Raste me ventilator2,140
Të shëruar364,285[2][3]
Vdekje
10,578 (PCR+)
14,407 (të gjitha rastet)[4]
Uebfaqja zyrtare
Gob.cl: Cifras Oficiales

Pandemia e COVID-19 në Kili është pjesë e pandemisëmbarë botënsëmundjeskoronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindromi i rëndë akut i frymëmarrjes koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Virusi u konfirmua se kishte arritur në Kili në mars 2020.[5] Ndërsa rastet fillestare ishin importuar nga Azia Juglindore dhe Evropa, ato u zgjeruan në një sasi të konsiderueshme të infeksioneve të pasakta, duke e vendosur vendin brenda fazës 4 të pandemisë, siç përcaktohet nga Organizata Botërore e Shëndetit, dhe tejkalimi i një mijë rasteve të konfirmuara në 25 mars 2020.

Rastet janë përqendruar në zonën metropolitane të Santiagos, me shpërthime në rajone të tjera në vend. Nuk u vendos asnjë zonë karantinimi kombëtare në Kili, ndryshe nga fqinjët në Argjentinë dhe Peru, edhe pse një natë shtetrrethimi është zbatuar në të gjithë vendin. Karantinat u krijuan lokalisht në qytete dhe lagje të ndryshme. Sidoqoftë, në maj të vitit 2020, i gjithë qyteti i Santiagos u vu nën karantinë të detyrueshme për shkak të një rritjeje të rasteve dhe situata të ngjashme u shtrinë në shumicën e qyteteve më të mëdha në Kili.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Cifras Oficiales COVID-19". Ministerio de Salud (në spanjisht). Nr. August 2020. Government of Chile. 19 gusht 2020. Marrë më 19 gusht 2020.
  2. ^ Pérez, Jorge (30 prill 2020). "Académico acusa que estadística del Minsal considera "recuperados" a personas que están en riesgo de morir". CIPER Chile (në spanjisht). Marrë më 18 maj 2020.
  3. ^ Vega, Matías (25 maj 2020). ""Recuperados" podrían estar en la UCI: Mañalich aclara que cuentan a quienes dejan de contagiar". BioBioChile (në spanjisht). Marrë më 26 maj 2020.
  4. ^ "Informe Epidemiológico Nº42 - Enfermedad por SARS-CoV-2 (COVID-19)" (PDF). Department of Statistics and Health Information - Ministry of Health of Chile (në spanjisht). 14 gusht 2020. Marrë më 18 gusht 2020.
  5. ^ "Chile records first confirmed case of coronavirus: health ministry" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2020. Marrë më 3 mars 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]