Pandemia e COVID-19 në Evropë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Evropë
Numri i vdekjeve për milion banorë nga COVID-19 në Evropë.
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaEvropë
Rasti i parëBordo, Francë
Data e mbërritjes21 janar 2020
OrigjinaWuhan, Kinë
Raste të konfirmuara2,717,490
Të shëruar1,622,886
Vdekje
200,147
Territore
57

Ky artikull dokumenton shtetet në Evropë që janë të prekura me COVID-19, sëmundje e cila së pari u shfaq në Wuhan, Kinë. Pasi është pandemi në përhapje e sipër, mund të mos përfshihen të dhënat më të fundit dhe masat e marra.

Deri më 13 mars 2020, të gjithë shtetet në Evropë me përjashtim të Malit të Zi kanë raportuar të paktën një rast me COVID-19, dhe 18 shtete kanë raportuar të paktën një vdekje.

Evropa tani konsiderohet epiqëndra e virusit COVID-19 sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).[1]

Pandemia sipas shteteve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela paraqet rastet e konfirmuara në Evropë (deri më 4 prill 2020)[2]
Shteti Të konfirmuara Të vdekur Të shëruar Ref
Spanja Spanja 126,168 11,947 34,219 [3]
Italia Italia 124,632 15,362 20,996 [4]
Flamuri Gjermania 96,108 1,446 14,361 [5]
Franca Franca 68,605 7,560 14,008 [6]
Britania e Madhe Mbretërinë e Bashkuar 41,903 4,313 [7]
Turqia Turqia 23,394 501 786 [8]
Stampa:Country data CHE Zvicra 20,505 666 6,415 [9]
Belgjika Belgjika 18,431 1,283 3,247 [10]
Holanda Holanda 16,627 1,651 [11]
Austria Austria 11,679 186 2,507 [12]
Portugalia Portugalia 10,524 266 75 [13]
Suedia Suedia 6,588 391 205 [14][15]
Norvegjia Norvegjia 5,553 62 [16][17]
Rusia Rusia 4,731 43 333
Republika e Irlandës Irlanda 4,604 137 10 [18]
Republika Çeke Republika Çeke 4,362 59 78 [19]
Flamuri Danimarka 4,077 161 1,283
Polonia Polonia 3,627 79 116 [20]
Rumania Rumania 3,613 146 329 [21]
Luksemburgu Luksemburgu 2,729 31 190 [22]
Finlanda Finlanda 1,882 25 [23]
Serbia Serbia 1,624 44 54 [24]
Flamuri Greqia 1,613 67 53 [25]
Islanda Islanda 1,417 4 396 [26]
Kroacia Kroacia 1,126 12 119 [27]
Ukraina Ukraina 1,096 28 23 [28]
Estonia Estonia 1,018 13 59 [29][30]
Sllovenia Sllovenia 934 20 10 [31]
Lituania Lituania 771 10 7 [32]
Moldavia Moldavia 752 12 29
Hungaria Hungaria 733 34 58 [33]
Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina 624 21 30
Letonia Letonia 509 1 1 [34][35]
Bullgaria Bullgaria 522 18 37 [36]
Maqedonia e Veriut Maqedonia e Veriut 483 17 20 [37]
Sllovakia Sllovakia 471 0 8
Andorra Andorra 466 17 21
Bjellorusia Bjellorusia 440 5 41 [38]
Qiproja Qipro 386 10 18
Shqipëria Shqipëria 333 18 99
San Marino San Marino 251 32 26 [39]
Malta Malta 213 0 2
Mali i Zi Mali i Zi 197 2 0
Kosova Kosova 132 1 16 [40]
Lihtenshtajni Lihtenshtajni 77 1 0 [41]
Flamuri Monako 66 1 2
Flamuri Vatikani 7 0 [42]
Total 578,794 42,507 92,023

Rastet e konfirmuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rastet dhe vdekjet e përditshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Evropa epiqendra e re e koronavirusit, paralajmërimi i vrazhdë i OBSH: Kontinenti ka më shumë raste ditore se Kina". Top-Channel.tv. 13 mars 2020. Marrë më 16 mars 2020.
 2. ^ News, B. N. O. (18 shkurt 2020). "Tracking SARS-CoV-2: Map, data and timeline". BNO News (në anglisht). Marrë më 4 mars 2020. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)
 3. ^ "Coronavirus - El mapa del coronavirus en España: más de 2.200 casos, casi la mitad en la Comunidad de Madrid". RTVE.es (në spanjisht). 11 mars 2020. Marrë më 11 mars 2020.
 4. ^ Salute, Ministero della. "Covid-19 - Situazione in Italia". www.salute.gov.it (në italisht). Marrë më 11 mars 2020.
 5. ^ "Corona-Karte: Deutschlandweite Fallzahlen in Echtzeit". www.tagesspiegel.de (në gjermanisht). Marrë më 2 prill 2020.
 6. ^ "Infection au nouveau Coronavirus (SARS-CoV-2), COVID-19, France et Monde". www.santepubliquefrance.fr (në frëngjisht). Marrë më 11 mars 2020.
 7. ^ "Total UK COVID-19 Cases Update" (në anglisht). Public Health England. Marrë më 25 mars 2020.
 8. ^ "Türkiye'de Durum". covid19.tubitak.gov.tr/ (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2020. Marrë më 27 mars 2020.
 9. ^ "New coronavirus". www.bag.admin.ch (në anglisht). Marrë më 11 mars 2020.
 10. ^ "Coronavirus COVID-19". www.info-coronavirus.be (në frëngjisht). Marrë më 11 mars 2020.
 11. ^ "Actuele informatie over het nieuwe coronavirus (COVID-19) | RIVM". www.rivm.nl (në holandisht). Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 11 mars 2020.
 12. ^ "Neuartiges Coronavirus (2019-nCov)". www.sozialministerium.at (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2020. Marrë më 11 mars 2020.
 13. ^ "Ponto de Situação Atual em Portugal". Direcção Geral de Saúde (në portugalisht). Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2020. Marrë më 2020-03-30.
 14. ^ "The spread of the new coronavirus — Currently in Sweden". SVT Datajournalistik (në anglisht). Sveriges Television (Swedish Television). Marrë më 2020-03-15.
 15. ^ "Totalt antal laboratoriebekräftade" (në suedisht). Experience.arcgis.com. Marrë më 2020-03-31.
 16. ^ Nilsen, Av Sondre; Skjetne, Oda Leraan; Sfrintzeris, Yasmin; Røset, Hanna Haug; breaking-avdeling, Carina Hunshamar og VGs. "Live-oppdatering: coronavirusets spredning i Norge og verden". VG Nett (në norvegjisht). Marrë më 11 mars 2020.
 17. ^ "Corona-viruset: Slik spres viruset i Norge og verden. Kart og statistikk" (në norvegjisht). Vg.no. Marrë më 2020-03-30.
 18. ^ "Statement from the National Public Health Emergency Team". www.gov.ie (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2020. Marrë më 14 mars 2020.
 19. ^ "Přehled situace v ČR: COVID-19". mzcr.cz (në çekisht). 27 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2020. Marrë më 27 mars 2020.
 20. ^ "(Tweet)". Twitter (në anglisht). 3 prill 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2020. Marrë më 3 prill 2020. [3383/71(total lab-confirmed/total deaths)]
 21. ^ "Latest updates on COVID-19 (Coronavirus)". Digi24 (në anglisht). Marrë më 13 mars 2020.
 22. ^ "Coronavirus: COVID-19" (në anglisht).
 23. ^ "Tilannekatsaus koronaviruksesta - Infektiotaudit ja rokotukset THL". Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (në finlandisht). Marrë më 3 prill 2020.
 24. ^ World Health Organization. "Coronavirus disease 2019 (COVID-19)Situation Report –63" (PDF). www.who.int (në anglisht). Marrë më 24 mars 2020.
 25. ^ "Ενημέρωση διαπιστευμένων συντακτών υγείας από τον Υφυπουργό Πολιτικής Προστασίας και Διαχείρισης Κρίσεων Νίκο Χαρδαλιά και τον εκπρόσωπο του Υπουργείου Υγείας για το νέο κορονοϊό, Καθηγητή Σωτήρη Τσιόδρα". Ministry of Health (në greqisht). 2020-03-30. Marrë më 2020-03-30.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 26. ^ Ss (2 prill 2020). "covid.is/data". Mbl (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2020. Marrë më 3 prill 2020.
 27. ^ "Official government website for accurate and verified information on Coronavirus" (në anglisht). Government of the Republic of Croatia. Arkivuar nga origjinali më 26 mars 2020. Marrë më 27 mars 2020.
 28. ^ "МОЗ повідомляє про два нових підтверджених випадки коронавірусу в Україні" (në ukrainisht). Marrë më 14 mars 2020.
 29. ^ "Koroonaviirusesse on Eestis nakatunud 135 inimest" [135 people have already been diagnosed with coronavirus in Estonia] (në estonisht). ERR. Marrë më 15 mars 2020.
 30. ^ "Koroonaviiruse haigus COVID-19 | Terviseamet" (në estonisht). Terviseamet.ee. Marrë më 2020-03-31.
 31. ^ Koronavirus COVID-19 www.gov.si, accessed 12 March 2020
 32. ^ "Lietuvoje nustatyti 7 nauji koronaviruso atvejai, pranešama apie 6 pasveikusius Iš viso – 491 atvejai" (në lituanisht). Lrytas.lt. Marrë më 2020-03-30.
 33. ^ "Tájékoztató oldal a koronavírusról" (në hungarisht). Cabinet Office of the Prime Minister. 25 mars 2020. Marrë më 25 mars 2020.
 34. ^ SPKC.gov.lv (Verified account). "SPKC.gov.lv on Twitter: "Informācija par COVID-19 saslimšanas gadījumiem Latvijā" (në letonisht). Twitter.com. Marrë më 2020-03-30.
 35. ^ SPKC.gov.lvVerified account. "SPKC.gov.lv (@SPKCentrs)" (në anglisht). Twitter. Marrë më 2020-03-30.
 36. ^ "Потвърдени случаи на коронавирус COVID-19 в България" [Confirmed COVID-19 cases in Bulgaria]. mh.government.bg (në bullgarisht). 1 pri 2020. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2020. Marrë më 1 pri 2020.
 37. ^ "Уште шест лица позитивни на коронавирус, вкупно 18". Makfax (në maqedonisht). 14 mars 2020. Marrë më 14 mars 2020.
 38. ^ "Aktualitātes - Slimību profilakses un kontroles centrs". spkc.gov.lv (në letonisht). Marrë më 11 mars 2020.
 39. ^ "Gruppo coordinamento emergenze - aggiornamento 27 marzo". Istituto per la Sicurezza Sociale (në italisht). 2020-03-27. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2020. Marrë më 2020-03-27.
 40. ^ "2020 coronavirus pandemic in Kosovo", Wikipedia (në anglisht), 2020-03-25, marrë më 2020-03-25
 41. ^ "Aktuelle Nachrichten aus Liechtenstein - volksblatt.li". Liechtensteiner Volksblatt (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2020. Marrë më 11 mars 2020.
 42. ^ "Covid-19: 2 new cases in the Vatican, another 170 people tested - Vatican News" (në anglisht). Vaticannews.va. 2020-03-26. Marrë më 2020-03-30.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]