Pandemia e COVID-19 në Zelandë të Re

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Zelandë të Re
  200+ raste
  100–199 raste
  50–99 raste
  10–49 raste
  1–9 raste
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaZelanda e Re
Rasti i parëAuckland
Data e mbërritjes28 shkurt 2020
Raste të konfirmuara1,147
Raste aktive65
Raste të dyshuara350
Të shëruar1,411
Vdekje
21
Uebfaqja zyrtare
www.covid19.govt.nz
Suspected cases have not been confirmed as being due to this strain by laboratory tests, although some other strains may have been ruled out.

Rasti i parë i COVID-19Zelandën e Re gjatë pandemisë COVID-19 u raportua më 28 shkurt 2020. Vendi ka gjithsej 1,497 raste, nga të cilat 65 janë aktualisht aktive dhe 21 persona kanë vdekur nga virusi.[1]

Veprimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjithë kufijtë dhe portet hyrëse të Zelandës së Re ishin të mbyllura për të gjithë jorezidentët në 11:59 pasdite më 19 mars 2020, me qytetarët dhe banorët që kthehen u kërkohet të vetizolohen. Që nga 10 Prilli, të gjithë zelandasit që kthehen nga përtej detit duhet të kalojnë në dy javë karantinë.

Përgjigje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një sistem me katër nivele alarmi u shtua më 21 mars për të menaxhuar shpërthimin brenda Zelandës së Re.

Më 16 mars, Kryeministrja Jacinda Ardern bëri thirrje për t'u dhënë fund mbledhjeve publike të më shumë se 500 njerëzve dhe paralajmëroi që shpërthimi mund të çojë në një recesion më të madh se kriza financiare globale e vitit 2008.[2][3]

Rastet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 mars, një grua nga Zelanda e Re rreth të 30-ave e cila ishte kthyer nga Italia Veriore më 25 shkurt u konfirmua si rasti i dytë i virusit në Zelandën e Re.[4]

Më 1 prill, u raportuan 61 raste të reja (47 të konfirmuara dhe 14 të mundshme), duke e çuar totalin në 708 (647 të konfirmuar dhe 61 të mundshëm).[5][6] Po atë ditë, u raportua se Ishujt Chatham, të cilët janë pjesë e Zelandës së Re, po përballeshin me një mungesë ushqimi për shkak të blerjes në panik.[7]

Më 1 maj, u raportuan 3 raste të reja (të gjitha të konfirmuara), duke e çuar totalin në 1,479 (1,132 të konfirmuar dhe 347 të mundshëm) dhe u raportuan 11 rikuperime të reja, duke sjellë gjithsej 1,252. Gjashtë persona ishin në spital.[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "COVID-19 – current cases" (në anglisht). Ministry of Health. 2024-04-18.
  2. ^ Moir, Jo (16 mars 2020). "Coronavirus: Uncertainty over details of mass gatherings ban and stimulus package". Radio New Zealand (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
  3. ^ Walls, Jason; Cheng, Derek (16 mars 2020). "Coronavirus: Gatherings of more than 500 people should be cancelled – Ardern". The New Zealand Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2020. Marrë më 17 mars 2020.
  4. ^ "Second Case of COVID-19 Confirmed in NZ". Ministry of Health, New Zealand (në anglisht). 4 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2020. Marrë më 4 mars 2020.
  5. ^ "COVID-19 – current cases". Health.govt.nz (në anglisht). 1 prill 2020. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2020. Marrë më 29 mars 2020.
  6. ^ "Confirmed coronavirus cases rise by 61, bringing total to 708". 1 News (në anglisht). TVNZ. 1 prill 2020. Marrë më 1 prill 2020.
  7. ^ "Chatham Islands without vital food supplies after coronavirus panic buying in NZ". 1 News (në anglisht). 1 prill 2020. Marrë më 1 prill 2020.
  8. ^ "COVID-19 – current cases". Health.govt.nz (në anglisht). New Zealand Government. 1 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2020. Marrë më 1 maj 2020.