Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Ukrainë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Ukrainë
Numri i rasteve të konfirmuara
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaUkraina
Rasti i parëChernivtsi Oblast
Data e mbërritjes3 mars 2020
OrigjinaWuhan, Hubei, China (globalisht)
Italia, Rumania, Egjipti (vendërisht)
Raste të konfirmuara758,264[1][2][3]
Raste të dyshuara81,125
Të shëruar369,054
Vdekje
12,717
Uebfaqja zyrtare
Kabineti i Ministrave të Ukrainës
Suspected cases have not been confirmed as being due to this strain by laboratory tests, although some other strains may have been ruled out.

Pandemia e COVID-19 në Ukrainë është pjesë e pandemisë mbarëbotëroresëmundjes koronavirus 2019 (COVID-19) e shkaktuar nga sindroma akute e frymëmarrjes akute koronavirus 2 (SARS-CoV-2). Virusi u konfirmua se ishte përhapur në Ukrainë kur rasti i parë i vendit u konfirmua të shtrohej në spital në Chernivtsi Oblast më 3 mars 2020,[4] një burrë që kishte udhëtuar nga Italia në Rumani me aeroplan dhe më pas mbërriti në Ukrainë me makinë.[5]

Një emergjencë u shpall në 20 mars në Oblast Kiev, Oblast Chernivtsi, Oblast Zhytomyr, Dnipropetrovsk Oblast, Ivano-Frankivsk Oblast dhe qytetin e Kyiv.[6]

Statistikat për Republikën Autonome të Krimesë të mbajtur nga Rusia dhe qytetin e Sevastopolit, dhe për Republikën Popullore të panjohur Donetsk dhe Republikën Popullore Luhansk në Ukrainën lindore, nuk raportohen nga agjensitë shtetërore të Ukrainës dhe nuk përfshihen në totalin e vendit.[7]

  1. ^ "Coronavirus in Ukraine" (në anglisht). Cabinet of Ministers of Ukraine. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2020. Marrë më 2 dhjetor 2020.
  2. ^ "Operational information on the spread of coronavirus infection 2019-nCoV" (në ukrainisht). Ministry of Healthcare. Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2020. Marrë më 2 dhjetor 2020.
  3. ^ "Coronavirus infection Covid-19 Public Health Center". Telegram (në anglisht). Public Health Center of Ukraine. 2 dhjetor 2020. Marrë më 2 dhjetor 2020.
  4. ^ "First coronavirus case identified in Ukraine | KyivPost - Ukraine's Global Voice". KyivPost (në anglisht). 3 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2020. Marrë më 12 mars 2020.
  5. ^ "Ukraine reports first coronavirus case, in man who traveled from Italy" (në anglisht). Reuters. 3 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2020. Marrë më 3 mars 2020.
  6. ^ "В Еще Одной Области Украины Объявили Чрезвычайную Ситуацию Из-За Коронавируса" [An emergency has been declared in another region of Ukraine because of the Corona virus]. TSN (në ukrainisht). 21 mars 2020. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2020. Marrë më 23 mars 2020.
  7. ^ Miller, Christopher (2020-04-17). "No Official Tallies, But Separatist-Held Ukraine Faces 'Considerable' COVID-19 Threat". Radio Free Europe/Radio Liberty (në anglisht). Marrë më 2020-05-01.