Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Afrikën e Jugut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Afrikën e Jugut
Harta me numrin e rasteve të konfirmuara me COVID-19 sipas provincave
  10–99
  100-999
  1000+
Harta me numrin e vdekjeve nga COVID-19 sipas provincave
  1–9
  10+
Vdekjet e konfirmuara
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
Vendndodhjaflamuri Afrika jugore
Rasti i parëHilton, KwaZulu-Natal
Data e mbërritjes1 mars 2020
OrigjinaWuhan, Hubei, Kinë
30°35′14″N 114°17′17″E / 30.58722°N 114.28806°E / 30.58722; 114.28806
Raste të konfirmuara452,529
Të shëruar274,925
Vdekje
7,067
Uebfaqja zyrtare
sacoronavirus.co.za

Pandemia e vazhdueshme e COVID-19 u konfirmua se ishte përhapur në Afrikën e Jugut më 5 mars 2020, me pacientin e parë që ishte një Afrikan i Jugut që kthehej nga Italia.

Më 15 mars, Presidenti i Afrikës së Jugut, Cyril Ramaphosa, shpalli një gjendje të jashtëzakonshme kombëtare,[1] dhe njoftoi masa si kufizimet e menjëhershme të udhëtimit dhe mbyllja e shkollave nga 18 mars. Më 23 mars, u njoftua një bllokim kombëtar, duke filluar nga 26 mars 2020.[2] Më 23 prill, Ramaphosa njoftoi se nga 1 maj, do të fillonte një lehtësim gradual dhe me faza i kufizimeve të bllokimit, duke ulur nivelin e alarmit kombëtar në 4.[3]

Më 17 mars, Ramaphosa themeloi Këshillin e Komandës Kombëtare për COVID-19,[4] "për të udhëhequr planin e kombit për të përmirësuar përhapjen dhe për të zbutur ndikimin negativ të koronavirusit".[5] Më 21 prill, u njoftua një stimul 500 miliardë randë si përgjigje ndaj pandemisë.[6]


Përgatitjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) shpalli COVID-19 një Urgjencë të Shëndetit Publik të Çështjes Ndërkombëtare më 30 janar 2020, menjëherë u aktivizua një qendër operacioni urgjente.[7]

Testimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Instituti Kombëtar i Sëmundjeve të Bartshme (NICD) filloi testimin e njerëzve në Afrikën e Jugut për SARS-CoV-2 më 28 janar 2020, dhe deri më 7 shkurt kishte kryer 42 teste të tilla.[8]

Nga mesi i marsit, spitalet shtetërore po ofronin testim falas COVID-19.[9]

Numri kumulativ i testeve dhe raporti i testeve pozitive ndaj totalit (të dhënat që mungojnë në 25 Mars)

Raste të konfirmuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1 mars 2020, pacienti i parë i konfirmuar më vonë me COVID-19 në Afrikën e Jugut, u kthye me gruan e tij dhe 8 të tjerë nga Qyteti Metropolitan i Milanos në Itali,[10] duke udhëtuar nga Dubai, OSE Aeroporti Ndërkombëtar Tambo në Kempton Park, Gauteng[11] dhe King Shaka Aeroporti Ndërkombëtar në Durban për në Hilton.[12] Më 3 mars, pacienti raportoi me simptoma te një mjek i përgjithshëm privat dhe u izolua; mjeku e izoloi edhe veten. Më 5 mars, Ministri i Shëndetësisë, Zweli Mkhize, njoftoi rastin e parë të konfirmuar, epidemiologët dhe klinikët nga Instituti Kombëtar i Sëmundjeve të Bartshme (NICD) u vendosën në KwaZulu-Natal si përgjigje.[13][14] dhe pacienti shkoi në Spitalin Grey në Pietermaritzburg.[15]

Izolimi dhe mbyllja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Disaster Management Act 57 of 2002 | South African Government". www.gov.za (në anglisht). Marrë më 2020-04-17.
 2. ^ "Ramaphosa announces 21 day coronavirus lockdown for South Africa". businesstech.co.za (në anglishte amerikane). 2020-03-23. Marrë më 2020-03-23.
 3. ^ "Statement by president Cyril Ramaphosa on South Africa's response to the coronavirus pandemic, Union buildings, Tshwane". SA Corona Virus Online Portal (në anglisht). 2020-04-23. Marrë më 2020-04-23.
 4. ^ "President Cyril Ramaphosa meets with political parties to combat Coronavirus COVID-19, 18 Mar". South African Government (në anglisht). Marrë më 2020-05-01.
 5. ^ "South Africa to begin easing of lockdown". Adelaide Now (në anglisht). 2020-04-24. Marrë më 2020-05-01.[lidhje e vdekur]
 6. ^ "Ramaphosa announces South Africa's biggest spending plan ever to fight coronavirus". Fin24 (në anglisht). 2020-04-21. Marrë më 2020-04-22.
 7. ^ "Minister Zweli Mkhize: Evacuation of citizens from Wuhan" (në anglisht). Department of Health. 2020-03-01. Marrë më 2020-03-09.
 8. ^ "COVID-19 update" (në anglisht). NICD. 2020-02-07. Marrë më 2020-04-09.
 9. ^ Ferial Haffajee; Maverick Citizen; Maverick Insider Team (2020-03-19). "Coronavirus Explainer: Maverick Insider Covid-19 Questions, Answered". Daily Maverick (në anglisht). Marrë më 2020-05-01.
 10. ^ "Health updates on Coronavirus on 9 March 2020" (në anglisht). South African Ministry of Health. 2020-03-09. Marrë më 2020-03-09.
 11. ^ Soodyal, Nushera (2020-03-06). "Coronavirus: Hilton school shut fears of COVID-19, officials descend" (në anglisht). Kagiso Media. Marrë më 2020-03-09.
 12. ^ Bafetane, Vusi (2020-03-06). "SA coronavirus case came via Dubai to Durban: Mkhize". MSN.com (në anglisht). Marrë më 2020-03-07.
 13. ^ Shoba, Sandisiwe; Erasmus, Desiree. "Covid-19: As first Coronavirus case confirmed, South Africa told to keep calm". Daily Maverick (në anglisht). Marrë më 2020-03-06.
 14. ^ Herman, Paul. "Coronavirus: SA's first positive case of Covid-19 confirmed". News24 (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2020. Marrë më 2020-03-05.
 15. ^ "AS IT HAPPENED There are no other confirmed coronavirus patients in SA, says Mkhize". News24 (në anglisht). 2020-03-06. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2020. Marrë më 2020-03-07.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]