Jump to content

Pandemia e COVID-19 në Palestinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
COVID-19 pandemic in Palestine
Rrugë të zbrazëta në Salfit në mars 2020
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaShteti i Palestinës
Rasti i parëBetlehem
Data e mbërritjes5 mars 2020
(Kohëzgjatja, 11 muaj dhe 5 ditë)
OrigjinaWuhan, Hubei, Kinë
Raste të konfirmuara164,736
Raste aktive8,567
Të shëruar154,260
Vdekje
1,909
Uebfaqja zyrtare
Faqja zyrtare

Rastet e sëmundjes Koronavirus 2019 (COVID-19) u konfirmuan në Shtetin e Palestinës më 5 mars 2020.[1] Ministria e Shëndetësisë e Palestinës tha se rastet ishin zbuluar së pari në një hotel në zonën e Betlehemit, ku një grup turistësh grekë kishin vizituar hotelin në fund të shkurtit, me dy më vonë të diagnostikuar me virus.[2]

Izraeli konfiskoi çadrat, disa të destinuara për një spital fushor për Khirbet Ibzik, në fund të marsit,[3][4] dhe bllokoi ndërtimin e një tjetri në një fazë të hershme të ndërtimit në tokë private palestineze në Hebron, ku emergjenca ishte e fortë, në arsyet se i mungonte leja izraelite e ndërtimit.[4] Zyrtari i lartë i Kombeve të Bashkuara në rajon i tha Këshillit të Sigurimit në një takim me video konferencë më 23 prill se izraelitët dhe palestinezët po bashkëpunojnë në mënyra të papara për të trajtuar pandeminë, por që Izraeli duhet të bëjë më shumë për të mbrojtur shëndetin e të gjithë njerëzve nën kontrollin e tij.[5]

Sipas një analize nga Haaretz më 22 korrik 2020, ekziston një shqetësim se një kombinim i ngjarjeve mund të shkaktojë që situata të dalë jashtë kontrollit. Pas ndërprerjes së koordinimit të sigurisë dhe lidhjeve civile me Izraelin, Autoriteti Palestinez ndaloi koordinimin për trajtimin e pacientëve me Izraelin dhe pranimin e postës dhe paketave përmes porteve izraelite dhe ndërprerjen e koordinimit me IDF si dhe Shin Bet. Mbikëqyrja e kalimeve kufitare me Izraelin gjithashtu u ndal. Për më tepër, mosmarrëveshja me Izraelin mbi të ardhurat nga taksat po ka një ndikim serioz ekonomik.[6][7]

Dy rastet e para në qytetin e Gazës u diagnostikuan më 21 mars. Më 24 gusht 2020, u regjistruan raste të konfirmuara jashtë qendrave të karantinës. Më 31 gusht 2020, sipas Koordinatorit Humanitar të Kombeve të Bashkuara Jamie McGoldrick, "Përkeqësimi i dëshmuar në javët e fundit në Rripin e Gazës është shqetësues". Ai tha "Ndërprerjet e energjisë elektrike po prekin rëndë spitalet, si dhe infrastrukturën kritike". dhe i bëri thirrje Izraelit "që menjëherë të lejojë rifillimin e karburantit në Rripin e Gazës, në përputhje me detyrimet e tij si një fuqi okupuese."[8] Rrethi i Hebronit konsiderohet si një epiqendër e shpërthimit.

Mërgata palestineze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FAE njoftoi 500 raste dhe 23 vdekje midis palestinezëve në mërgatë, përfshirë 349 raste dhe 15 vdekje në Shtetet e Bashkuara. Ministria vuri në dukje se rreth 1000 mjekë palestinezë po merrnin pjesë në përpjekjet shëndetësore në Evropë së bashku me qindra të tjerë në SHBA, Venezuelë dhe Kubë midis shteteve të tjera. Katër mjekë u shpallën të vdekur pasi morën virusin koronavirus; një në New Jersey, dy në Spanjë dhe një në Itali, ndërsa rreth 20 mjekë dhe paramedikë amerikanë dolën pozitivë për virusin në New Jersey.[9]

FAE azhurnoi 678 raste dhe 30 vdekje, 437 dhe 22 përkatësisht në SHBA, 3 në Spanjë dhe një në Itali, Holandë, Austri, Algjeri dhe Suedi.[10]

FAE njoftoi më 23 prill vdekjen e parë midis komunitetit palestinez në Mbretërinë e Bashkuar duke rritur numrin e palestinezëve të diasporës në të gjithë botën që vdiqën nga sëmundja në 49. Numri i përgjithshëm i rasteve midis palestinezëve të diasporës u rrit në 1042 me shumicën e rasteve dhe vdekjeve duke qenë në Shtetet e Bashkuara. Më 4 maj, FAE konfirmoi rastet dhe vdekjet midis palestinezëve në diasporë janë rritur përkatësisht në 1,275 dhe 68 me 512 rikuperime. Më 18 maj, FAE konfirmoi 1,573 raste dhe 85 vdekje me 744 rikuperime. Që nga 2 qershori, ka pasur 1,793 raste, 112 vdekje dhe 946 rikuperime, sipas FAE. Më 17 qershor 2020, FAE konfirmoi 30 raste të reja në diasporë për një total prej 2078 dhe dy vdekje për një total prej 142. Më 24 qershor 2020, FAE konfirmoi 3,801 raste dhe 193 viktima në diasporë me 1,643 rikuperime. Më 5 shtator 2020, FAE njoftoi katër raste të reja midis palestinezëve jashtë vendit duke rritur gjithsej në 5817 ndërsa 1969 janë shëruar. Midis vdekjeve totale në mbarë botën prej 244 një vdekje e re u regjistrua në Arabinë Saudite duke e çuar atë vend gjithsej në 79. Katër rastet e reja u regjistruan në New York dhe New Jersey, duke sjellë raste midis palestinezëve në SHBA në 3526, ndërsa vdekjet qëndruan në 74.

Që nga 15 tetori 2020, FAE konfirmoi dy viktima në diasporë, duke rritur numrin e përgjithshëm të komuniteteve palestineze jashtë vendit në 269 ndërsa rastet totale të konfirmuara arritën në 6,470. Më 17 janar 2021, FAE njoftoi se rastet arritën në 9236 dhe fatalitetet arritën në 355.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "West Bank confirms 7 coronavirus cases in Bethlehem" (në anglisht). Anadolu Agency. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2020. Marrë më 2020-03-06.
  2. ^ Ed Batsh, Majeda (5 mars 2020). "Palestinians confirm 7 coronavirus cases, declare tourist ban". Times of Israel (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2020. Marrë më 29 prill 2020.
  3. ^ 'During the Coronavirus crisis, Israel confiscates tents designated for clinic in the Northern West Bank ,' B'Tselem 26 mars 2020.
  4. ^ a b Yumna Patel, 'Israel halts construction of West Bank COVID-19 field hospital, threatens demolition,' Mondoweiss 16 korrik 2020
  5. ^ "Palestinian-Israeli Cooperation to Combat COVID-19 Pandemic under Threat by New Push for West Bank Annexation, Special Coordinator Warns Security Council" (në anglisht). OCHA. 24 prill 2020. Marrë më 19 korrik 2020.
  6. ^ "With Economic, Political Woes, West Bank's Second Coronavirus Wave Might Spin Out of Control" (në anglisht). U.S. Department of Education. 22 korrik 2020. Marrë më 22 korrik 2020.
  7. ^ "UN envoy warns PA at risk of 'total collapse' due to coronavirus crisis" (në anglisht). 22 korrik 2020. Marrë më 22 korrik 2020.
  8. ^ "Israel Must Immediately Allow Entry of Fuel and Other Essential Items into Gaza; Hamas Must end Actions Risking Further Destabilization – Statement by Humanitarian Coordinator Jamie McGoldrick" (në anglisht). 31 gusht 2020. Marrë më 31 gusht 2020.
  9. ^ "Foreign Ministry: 500 confirmed coronavirus cases, 23 deaths in diaspora" (në anglisht). WAFA. 8 prill 2020. Marrë më 8 prill 2020.
  10. ^ "Foreign Ministry: 30 deaths, 678 cases of coronavirus among Palestinians in the diaspora" (në anglisht). WAFA. 13 prill 2020. Marrë më 13 prill 2020.