Jump to content

Wuhan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wuhan
武汉市
Qytet nën-krahinor
Popullsia
 • Gjithsej10.607.700
{{{postal_code_type}}}
430000–430400
Faqja zyrtarehttp://www.wuhan.gov.cn

Vuhani është kryeqytet i provincës kineze Hubei dhe qyteti më i populluar në Kinën qendrore. Ai shtrihet në lindje të rrafshinës Jianghan Plain, në mes të rrjedhës së lumit Yangtze dhe Han (lum). Tre qytetet më të mëdha përreth tij janë Wuchang, Hankou, dhe Hanyang, Vuhani është i njohur si qendër e transportit me rrugë dhe hekurudha moderne. Emri Vuhan, për herë të parë u përdor në vitin 1927, qyteti numëron përafërsisht 9,100,000 banorë (2006), prej të cilëve 6,100,000 në pjesën urbane. Në vitet 1920, Vuhani ishte kryeqytet i Kuomintangut i cili qeverisej nga Wang Jingwei në opozitë me Chiang Kai-shekun. Sot Vuhani është i njohur si qendër politike, ekonomike financiare, kulturore dhe edukative-arsimore në qendrën e Kinës qendrore.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]