Pandemia e COVID-19 në Bosnjë dhe Hercegovinë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pandemia e COVID-19 në Bosnjë dhe Hercegovinë
Map of municipalities with confirmed coronavirus cases (as of 4 April)
SëmundjaCOVID-19
Tendosja e virusitSARS-CoV-2
VendndodhjaBosnja dhe Hercegovina
Rasti i parëBanja Luka
Data e mbërritjes5 mars 2020
Origjina
Raste të konfirmuara8,169
Raste të dyshuara-
Të shëruar3,648
Vdekje
246
Uebfaqja zyrtare
Suspected cases have not been confirmed as being due to this strain by laboratory tests, although some other strains may have been ruled out.

Pandemia e koronavirusit 2020 në Bosnjë dhe Hercegovinë (Pandemija koronavirusa u Bosni i Hercegovini / Пандемиja ҝорoнaвиpyca y Бocни и Xepцeгoвини) si një sëmundje koronavirus 2019 e shkaktuar nga sindromi i rëndë akut i frymëmarrjes coronavirus 2Bosnje dhe Herzegovinë ka nisur në muajin mars.

Rasti i tij i parë u konfirmua më 5 mars 2020 në Banja Luka. Rasti i parë i diagnostifikuar ishte një person që kishte qenë në Itali gjatë pandemisë së koronavirusit 2020. Më vonë në të njëjtën ditë, u diagnostifikua edhe një rast i dytë e që ishte djali i rastit të parë.[1] Më 21 mars, vdekja e parë në vend nga koronavirusi u njoftua në një spital në Bihać. Pacientja ishte një grua e moshuar që ishte shtruar në spital dy ditë më parë.[2]

Deri më 21 prill 2020, në Bosnjë dhe Hercegovinë kishte 1343 raste të konfirmuara të koronavirusit, nga të cilat 564 ishin në Republika Srpska[3][4] 761 në Federatën e Bosnje dhe Hercegovinës,[5][6] dhe 18 në Distriktin e Brçkos.[7]

Më 17 mars 2020, Këshilli i Ministrave i Bosnjës dhe Hercegovinës shpalli gjendje të jashtëzakonshme në të gjithë territorin e Bosnje - Hercegovinës.[8]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bosnia confirms its first case of coronavirus" (në anglisht).
  2. ^ "Prva žrtva koronavirusa u BiH: U Bihaću preminula starija žena". Klix.ba (në boshnjakisht). Marrë më 21 mars 2020.
  3. ^ "JZU Institut za javno zdravstvo RS". www.phi.rs.ba (në boshnjakisht). Marrë më 19 mars 2020.
  4. ^ "Коронавирус у Српској | Званична страница Владе Републике Српске". Коронавирус у Српској (në serbisht). Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2020. Marrë më 4 prill 2020.
  5. ^ "Dnevni izvještaj za potvrđene slučajeve COVID-19 U FBiH". ZZJZ FBiH (në boshnjakisht). Marrë më 19 mars 2020.
  6. ^ "Covid-19.ba". covid-19.ba (në anglisht).
  7. ^ "Vlada Brčko distrikta BiH". www.vlada.bdcentral.net (në boshnjakisht). Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2020. Marrë më 4 prill 2020.
  8. ^ "Saopćenje i audiozapis konferencije za medije nakon 5. vanredne sjednica Vijeća ministara BiH". www.vijeceministara.gov.ba (në boshnjakisht). Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 17 mars 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]