Bihaqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bihaçi
Бихаћ
Qytet
noform
Pamje nga Bihaçi
Vendndodhja
Bihaçi Бихаћ is located in Bosnja dhe Hercegovina
Bihaçi Бихаћ
Bihaçi
Бихаћ

Koordinatat: 44°49′0″V 15°52′0″L / 44.81667°V 15.86667°L / 44.81667; 15.86667

Administrimi
Shteti Flamuri Bosnja dhe Hercegovina
Njësia Shtetërore Federata e Bosnjës dhe Hercegovinës
Bashkia Bihaçi
Kantoni Una Sana
Kryetari i Bashkisë Suhret Fazlliç
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 900 km2
Lartësia 230 m (m.n.d.)
Popullsia (2013) 43.007 banorë
Dendësia 62,51 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 77000
Prefiksi (387) 37
Koordinatat 44° 49′ 0″ Veri

15° 52′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.bihac.org


Bihaçi është qytet dhe qendër administrative e komunës në Bosnje dhe Hercegovinë. Është qendër e kantonit të Una-Sanës. Ndodhet në pjesën veriperëndimore të Bosnjës dhe Hercegovinës. Sipas regjistrimit të vitit 1991 qyteti me rrethinë (komuna) kishte 70.732 banorë, ndërsa vetëm qyteti kishte 39.195 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet

 • Bajriqi
 • Brekovica
 • Bugar
 • Qukovi
 • Dolani
 • Donja Gata
 • Dubovsko
 • Gorjevac
 • Grabezh
 • Grmusha
 • Hrgar
 • Izaçiq
 • Jezero
 • Kalati
 • Kulen Vakuf
 • Lohovo
 • Lohovska Brda
 • Mala Peqa
 • Mali Skoçaj
 • Megjudrazhje
 • Musliqi
 • Ostrovica
 • Papari
 • Prashçijak
 • Pritoka
 • Raçiq
 • Rajinovci
 • Ripaç
 • Spahiqi
 • Srblani
 • Velika Gata
 • Veliki Skoçaj
 • Veliki Stjenjani
 • Vikiqi
 • Vrsta
 • Zavale dhe Zllopolac

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]