Jump to content

Bihaqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bihaçi
Бихаћ
Pamje nga Bihaçi
Pamje nga Bihaçi
Popullsia
 • Gjithsej(2.013) 43,007
Faqja zyrtarewww.bihac.org


Bihaçi është qytet dhe qendër administrative e komunës në Bosnje dhe Hercegovinë. Është qendër e kantonit të Una-Sanës. Ndodhet në pjesën veriperëndimore të Bosnjës dhe Hercegovinës. Sipas regjistrimit të vitit 1991 qyteti me rrethinë (komuna) kishte 70.732 banorë, ndërsa vetëm qyteti kishte 39.195 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendbanimet

 • Bajriqi
 • Brekovica
 • Bugar
 • Qukovi
 • Dolani
 • Donja Gata
 • Dubovsko
 • Gorjevac
 • Grabezh
 • Grmusha
 • Hrgar
 • Izaçiq
 • Jezero
 • Kalati
 • Kulen Vakuf
 • Lohovo
 • Lohovska Brda
 • Mala Peqa
 • Mali Skoçaj
 • Megjudrazhje
 • Musliqi
 • Ostrovica
 • Papari
 • Prashçijak
 • Pritoka
 • Raçiq
 • Rajinovci
 • Ripaç
 • Spahiqi
 • Srblani
 • Velika Gata
 • Veliki Skoçaj
 • Veliki Stjenjani
 • Vikiqi
 • Vrsta
 • Zavale dhe Zllopolac

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]