Banja Luka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Banja Lluka
Бања Лука
—  komuna  —
stema_figura
Pamje nga Banja Luka

Banja Lluka

Administrimi
Shteti Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
Entiteti Republika Srpska
Kantoni/rajoni Banja Lluka
Kryekomunari Igor Radojicic
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44°46′27″V 17°11′44″L / 44.77417°V 17.19556°L / 44.77417; 17.19556 (Banja Lluka)Koordinatat: 44°46′27″V 17°11′44″L / 44.77417°V 17.19556°L / 44.77417; 17.19556 (Banja Lluka)
Lartësia 163 m (m.n.d)
Sipërfaqja 15 km2
Popullsia 150.997 banorë 2003
Dendësia 10.066,47 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi +387 51
Kodi Postar 78000
Vendndodhja
Banja Lluka is located in Bosnja dhe Hercegovina
Banja Lluka
Banja Lluka
www.banjaluka.rs.ba

Banja Lluka është qyteti i Bosnjës dhe Hercegovinës dhe është qyteti i dytë më i madh në Bosnjë dhe Hercegovinë. Qyteti është kryeqyteti i Republikës Serbes. Gjithashtu, Banja Llukë është qendra tradicionalë e Krahinës e Bosnjës. Lumi i Vërbasit rrjedh në qyteti me Vërbanjën, Suturlijan dhe Crkvenën.

Në Banja Llukë janë Xhamia Arnaudije she Xhamia e Ferhat Pashës.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Patra, Greqia
 • Moska, Rusia
 • Kaizerslauterni, Gjermania
 • Beogradi, Serbia
 • Lavov, Ukraina
 • Novi Sad, Serbia
 • Kranj, Sllovenia
 • Graz, Austria
 • Bari, Italia
 • Bitonto, Italia
 • Sremska Mitrovica, Serbia
 • Kampobaso, Italia
 • Modin, Izraeli

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 1991 Banja Lluka ka pasur : gjithsejtë : 143.079

 • Boshnjakë - 27.689 (19,35 %)
 • Serbë - 70.155 (49,03 %)
 • Kroatë - 15.700 (10,97 %)
 • Jugosllavë - 22.645 (15,82 %)
 • të tjerë, të pa përcaktuar dhe të panjohur - 6.890 (4,81 %)