Banja Lluka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Banja Lluka
Panorama Banja Luke.jpg
Stema zyrtare e Banja Lluka
Popullsia
 • Gjithsej150.997
Faqja zyrtarewww.banjaluka.rs.ba

Banja Lluka është qyteti i Bosnjës dhe Hercegovinës dhe është qyteti i dytë më i madh në Bosnjë dhe Hercegovinë. Qyteti është kryeqyteti i Republikës Serbes. Gjithashtu, Banja Llukë është qendra tradicionalë e Krahinës e Bosnjës. Lumi i Vërbasit rrjedh në qyteti me Vërbanjën, Suturlijan dhe Crkvenën.

Në Banja Llukë janë Xhamia Arnaudije she Xhamia e Ferhat Pashës.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Patra, Greqia
 • Moska, Rusia
 • Kaizerslauterni, Gjermania
 • Beogradi, Serbia
 • Lavov, Ukraina
 • Novi Sad, Serbia
 • Kranj, Sllovenia
 • Graz, Austria
 • Bari, Italia
 • Bitonto, Italia
 • Sremska Mitrovica, Serbia
 • Kampobaso, Italia
 • Modin, Izraeli

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 1991 Banja Lluka ka pasur : gjithsejtë : 143.079

 • Boshnjakë - 27.689 (19,35 %)
 • Serbë - 70.155 (49,03 %)
 • Kroatë - 15.700 (10,97 %)
 • Jugosllavë - 22.645 (15,82 %)
 • të tjerë, të pa përcaktuar dhe të panjohur - 6.890 (4,81 %)