Grac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Graz
Qytet
noform
Institucion administrativ në Graz
Stema_figura
Stema e Grazit
Vendndodhja
Graz is located in Austria
Graz
Graz

Koordinatat: 47°4′V 15°26′L / 47.067°V 15.433°L / 47.067; 15.433

Administrimi
Shteti Flamuri Austria
Shteti federal Stiria
Distrikti Statutory City
Kryetari i Bashkisë Siegfried Nagl
Partia ÖVP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 127.56 km2
Lartësia 353 m (m.n.d.)
Popullsia 280,200 banorë
Dendësia 2,200 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+2)
Verore CEST (UTC+3)
Prefiksi +43 316
Targa G
Faqja Zyrtare www.graz.at

Graz është qyteti i dytë më i madh në Austri pas Vjenës. Grazi ndodhet në lumin Mur në juglindje të Austrisë. Ndodhet rreth 200 kilometra në jugperëndim të Vjenës dhe 50 kilometra larg MariboritSllovenisë. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2016, Grazi ka pasur 280,200 banorë.

Distriktet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Grazit janë ndarë në 17 distrikte:

1. Innere Stadt (3,302)
2. St. Leonhard (12,377)
3. Geidorf (19,119)
4. Lend (22,369)
5. Gries (22,658)
6. Jakomini (25,808)
7. Liebenau (11,556)
8. St. Peter (12,809)
9. Waltendorf (10,782)

10. Ries (5,789)
11. Mariatrost (7,403)
12. Andritz (16,316)
13. Gösting (11,489)
14. Eggenberg (16,467)
15. Wetzelsdorf (12,225)
16. Straßgang (12,212)
17. Puntigam (6,248)

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Städtepartnerschaften und Internationales". Büro für Städtepartnerschaften und internationale Beziehungen. Marrë më 26 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Groningen – Partner Cities". 2008 Gemeente Groningen, Kreupelstraat 1,9712 HW Groningen. Marrë më 8 dhjetor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Medmestno in mednarodno sodelovanje". Mestna občina Ljubljana (Ljubljana City). Marrë më 27 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Međunarodna suradnja Grada Pule". Grad Pula. Arkivuar nga origjinali më 5 maj 2012. Marrë më 28 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Stadt Graz: Sister Cities". Marrë më 1 dhjetor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Trondheims offisielle nettsted – Vennskapsbyer". Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2012. Marrë më 11 nëntor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)