Groningen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Groningen (kthjellim).


Groningen
Groningen
—  komuna  —
stema_figuraFlag Groningen city.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Groningen – stema Groningen
Kryeqëndra Groningen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°13′00″V 6°34′00″L / 53.21667°V 6.5667°L / 53.21667; 6.5667 (Groningen)Koordinatat: 53°13′00″V 6°34′00″L / 53.21667°V 6.5667°L / 53.21667; 6.5667 (Groningen)
Sipërfaqja 83,69 km2
Popullsia 192.750 banorë 1/2/2012
Dendësia 2.303,14 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 050
Kodi Postar 9700-9747
Kodi statistikor 0014
Groningen is located in Hollandë
Groningen
Groningen
Groningen – harta_foto
gemeente.groningen.nl

Groningen është një qytet dhe komunë në provincën Groningen në Holandë me sipërfaqe 83.69 km² dhe popullsi 192750 banorë[1]. Groningen është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]