Eemsmond

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Eemsmond (kthjellim).


Eemsmond
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Eemsmond.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Groningen – stema Groningen
Kryeqëndra Uithuizen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°24′00″V 6°40′01″L / 53.4°V 6.667°L / 53.4; 6.667 (Eemsmond)Koordinatat: 53°24′00″V 6°40′01″L / 53.4°V 6.667°L / 53.4; 6.667 (Eemsmond)
Sipërfaqja 543,36 km2
Popullsia 16.419 banorë 2010
Dendësia 30,22 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0595, 0596
Kodi Postar 9979-9986, 9988-9989, 9995-9999
Kodi statistikor 1651
Uithuizen is located in Hollandë
Uithuizen
Uithuizen
Eemsmond – harta_foto
www.eemsmond.nl

Eemsmond është një komunë në provincën GroningenHolandë me sipërfaqe 543.36 km² dhe popullsi 16419 banorë[1]. Uithuizen është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]