Jump to content

Komunat e Holandës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Komunat e Holandës
Nederlandse gemeenten (Holandisht)
Harta e komunave të Holandës pas bashkimeve më 1 janar 2021
KategoriaKomunë
VendiHolandë
Themeluar mëProvincë
Numri352 (as of 1 janar 2021)
Llojet e mundshmeKomunat e rregullt (352)
Komunat speciale (3)
QeveriaKëshilli komunal

Që nga janari 2021, Holanda ka 352 komuna (holandisht: gemeenten) dhe tre komuna speciale (bijzondere gemeenten). Ky i fundit është statusi i tre prej gjashtë territoreve ishullorë që përbëjnë Karaibet Holandeze. Komunat janë ndarja administrative e nivelit të dytë, ose organe publike (lichamen openbare), dhe janë nënndarje të provincave të tyre përkatëse. Detyrat e tyre u delegohen atyre nga qeveria qendrore dhe ato qeverisen nga një këshill komunal që zgjidhet çdo katër vjet. Bashkimet komunale kanë zvogëluar numrin e përgjithshëm të komunave me dy të tretat që kur kufijtë e parë zyrtarë u krijuan në mesin e shekullit të 19-të. Vetë komunat ndahen në mënyrë joformale në rrethe dhe lagje për qëllime administrative dhe statistikore.[1]

Këto komuna vijnë në një gamë të gjerë madhësish, Westervoort është më e vogla me një sipërfaqe toke prej 7.03 km2 dhe Súdwest-Fryslân më e madhja me një sipërfaqe toke prej 523.01 km2. Schiermonnikoog është komuna më pak e populluar dhe më pak e dendur në 23/km2. Amsterdami ka popullsinë më të lartë me 872.757 banorë, ndërsa Haga është më e dendura e populluar me një densitet prej 6,620/km2.

Komunat e rregullt

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Komuna Kryeqyteti Popullsia[2] Dendësia[note 1] Sipërfaqja[3] Map
Bonaire Kralendijk &0000000000020915.00000020.915 73/km2 (190/sq mi) 288 km2 (111.20 sq mi) Location of Bonaire
Saba The Bottom &0000000000001933.0000001.933 149/km2 (390/sq mi) 13 km2 (5.02 sq mi) Location of Saba
Sint Eustatius Oranjestad &0000000000003139.0000003.139 149/km2 (390/sq mi) 21 km2 (8.11 sq mi) Location of Sint Eustatius
  1. ^ Dendësia e popullsisë llogaritet duke e ndarë popullsinë me zonën për secilën bashki të veçantë.
  1. ^ "Gemeentelijke indeling op 1 januari 2021" [Komunat më 1 janar 2021]. CBS Classifications (në holandisht). CBS. Marrë më 23 mars 2021.
  2. ^ "Caribisch Nederland; bevolking; geslacht, leeftijd, burgerlijke staat". CBS Statline (në holandisht). CBS. 15 prill 2020. Marrë më 3 nëntor 2020.
  3. ^ Referentiekader Caribisch Nederland met bijlagen (Raport teknik) (në holandisht). IdeeVersa. 20 shkurt 2012. fq. 25–27. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 qershor 2013. Marrë më 29 mars 2013.