Veendam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Veendam (kthjellim).


Veendam
—  komuna  —
stema_figuraVeendam vlag.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Groningen – stema Groningen
Kryeqëndra Veendam
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°06′00″V 6°52′00″L / 53.1°V 6.8667°L / 53.1; 6.8667 (Veendam)Koordinatat: 53°06′00″V 6°52′00″L / 53.1°V 6.8667°L / 53.1; 6.8667 (Veendam)
Sipërfaqja 78,71 km2
Popullsia 28.015 banorë 2010
Dendësia 355,93 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0598
Kodi Postar 9630-9633, 9640-9648
Kodi statistikor 0047
Veendam is located in Hollandë
Veendam
Veendam
Veendam – harta_foto
www.veendam.nl

Veendam është një qytet dhe komunë në provincën GroningenHolandë me sipërfaqe 78.71 km² dhe popullsi 28015 banorë[1]. Veendam është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]