Groningen (provincë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Groningen (kthjellim).


Groningen
Groningen
—  provincë  —
stema_figuraFlag Groningen.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Kryeqëndra Groningen
Komisari i Mbretëreshës René Paas
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°13′00″V 6°34′00″L / 53.216667°V 6.566667°L / 53.216667; 6.566667 (Groningen)Koordinatat: 53°13′00″V 6°34′00″L / 53.216667°V 6.566667°L / 53.216667; 6.566667 (Groningen)
Sipërfaqja 2.960,03 km2
Popullsia 581.192 banorë 2011
Dendësia 196,35 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NL-GR

Groningen – Vendndodhja

www.provinciegroningen.nl

Groningen është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 2960.03 km² dhe popullsi 581192 banorë[1]. Groningen është kryeqendra e provincës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]