Utrecht (provincë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Utrecht (kthjellim).


Utrecht
—  provincë  —
stema_figuraUtrecht (province)-Flag.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Kryeqëndra Utrecht
Komisari i Mbretëreshës Hans Oosters
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°05′20″V 5°06′56″L / 52.088889°V 5.115556°L / 52.088889; 5.115556 (Utrecht)Koordinatat: 52°05′20″V 5°06′56″L / 52.088889°V 5.115556°L / 52.088889; 5.115556 (Utrecht)
Sipërfaqja 1.449,12 km2
Popullsia 1.234.741 banorë 2011
Dendësia 852,06 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NL-UT

Utrecht – Vendndodhja

www.provincie-utrecht.nl

Utrecht është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 1449.12 km² dhe popullsi 1234741 banorë[1]. Utrecht është kryeqendra e provincës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]