Drenthe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Drenthe (kthjellim).


Drenthe
—  provincë  —
stema_figuraFlag of Drenthe.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Kryeqëndra Assen
Komisari i Mbretëreshës Jetta Klijnsma
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°59′37″V 6°33′35″L / 52.993611°V 6.559722°L / 52.993611; 6.559722 (Drenthe)Koordinatat: 52°59′37″V 6°33′35″L / 52.993611°V 6.559722°L / 52.993611; 6.559722 (Drenthe)
Sipërfaqja 2.680,37 km2
Popullsia 491.036 banorë 2011
Dendësia 183,2 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1796
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NL-DR

Drenthe – Vendndodhja

www.drenthe.nl

Drenthe është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 2680.37 km² dhe popullsi 491036 banorë[1]. Assen është kryeqendra e provincës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]