Assen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Assen (kthjellim).


Assen
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Assen.svg
Pamje nga Assen

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Drenthe – stema Drenthe
Kryeqëndra Assen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°59′00″V 6°33′00″L / 52.98334°V 6.55°L / 52.98334; 6.55 (Assen)Koordinatat: 52°59′00″V 6°33′00″L / 52.98334°V 6.55°L / 52.98334; 6.55 (Assen)
Sipërfaqja 83,48 km2
Popullsia 67.200 banorë 2011
Dendësia 804,98 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0592
Kodi Postar 9400-9409, 9486-9489, 9492
Kodi statistikor 0106
Vendndodhja
Assen is located in Hollandë
Assen
Assen
Assen – harta_foto
www.assen.nl

Assen është një bashki në provincën DrentheHolandë me sipërfaqe 83.48 km² dhe popullsi 67200 banorë[1]. Assen është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Drenthe