Gelderland (provincë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gelderland (kthjellim).


Gelderland
Gelderland
—  provincë  —
stema_figuraFlag of Gelderland.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Kryeqëndra Arnhem
Komisari i Mbretëreshës John Berends
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°59′00″V 5°55′00″L / 51.98333°V 5.91667°L / 51.98333; 5.91667 (Gelderland)Koordinatat: 51°59′00″V 5°55′00″L / 51.98333°V 5.91667°L / 51.98333; 5.91667 (Gelderland)
Sipërfaqja 5.136,51 km2
Popullsia 2.009.498 banorë 2011
Dendësia 391,22 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NL-GE

Gelderland – Vendndodhja

www.gelderland.nl

Gelderland është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 5136.51 km² dhe popullsi 2009498 banorë[1]. Arnhem është kryeqendra e provincës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]