Hollanda e Veriut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hollanda e Veriut (kthjellim).


Hollanda e Veriut
Noord-Holland
—  provincë  —
stema_figuraFlag of North Holland.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Kryeqëndra Haarlem
Komisari i Mbretëreshës Johan Remkes
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°22′49″V 4°38′26″L / 52.380278°V 4.640556°L / 52.380278; 4.640556 (Hollanda e Veriut)Koordinatat: 52°22′49″V 4°38′26″L / 52.380278°V 4.640556°L / 52.380278; 4.640556 (Hollanda e Veriut)
Sipërfaqja 4.091,76 km2
Popullsia 2.706.044 banorë 2011
Dendësia 661,34 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NL-NH

Hollanda e Veriut – Vendndodhja

www.noordholland.nl

Hollanda e Veriut është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 4091.76 km² dhe popullsi 2706044 banorë[1]. Haarlem është kryeqendra e provincës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]