Overijssel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Overijssel (kthjellim).


Overijssel
—  provincë  —
stema_figuraFlag Overijssel.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Kryeqëndra Zwolle
Komisari i Mbretëreshës Andries Heidema
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°31′00″V 6°05′00″L / 52.516667°V 6.083333°L / 52.516667; 6.083333 (Overijssel)Koordinatat: 52°31′00″V 6°05′00″L / 52.516667°V 6.083333°L / 52.516667; 6.083333 (Overijssel)
Sipërfaqja 3.420,86 km2
Popullsia 1.137.057 banorë 2011
Dendësia 332,39 banorë/km2
Informacione të tjera
Themelimi 1815
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NL-OV

Overijssel – Vendndodhja

www.overijssel.nl

Overijssel është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 3420.86 km² dhe popullsi 1137057 banorë[1]. Zwolle është kryeqendra e provincës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]