Friesland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Friesland (kthjellim).


Friesland
provincë
Flag of Friesland
Official seal of Friesland
Population
 • Total647.696
Websitewww.fryslan.nl

Friesland është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 5748.74 km² dhe popullsi 647696 banorë[1]. Leeuwarden është kryeqendra e provincës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]