Leeuwarden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Leeuwarden (kthjellim).


Leeuwarden
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Leeuwarden.svg
Pamje nga Leeuwarden

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Friesland – stema Friesland
Kryeqëndra Leeuwarden
Statistika dhe Territori
Koordinatat 53°12′V 5°48′L / 53.2°V 5.8°L / 53.2; 5.8 (Leeuwarden)Koordinatat: 53°12′V 5°48′L / 53.2°V 5.8°L / 53.2; 5.8 (Leeuwarden)
Sipërfaqja 84,1 km2
Popullsia 94.131 banorë 2010
Dendësia 1.119,27 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 058
Kodi Postar 8900 - 9089
Kodi statistikor 0080
Vendndodhja
Leeuwarden is located in Hollandë
Leeuwarden
Leeuwarden
Leeuwarden – harta_foto
www.leeuwarden.nl

Leeuwarden është një bashki në provincën FrieslandHolandë me sipërfaqe 84.1 km² dhe popullsi 94131 banorë[1]. Leeuwarden është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Friesland