Flevoland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Flevoland (kthjellim).


Flevoland
—  provincë  —
stema_figuraFlag of Flevoland.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Kryeqëndra Lelystad
Komisari i Mbretëreshës Leen Verbeek
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°30′28″V 5°28′46″L / 52.507778°V 5.479444°L / 52.507778; 5.479444 (Flevoland)Koordinatat: 52°30′28″V 5°28′46″L / 52.507778°V 5.479444°L / 52.507778; 5.479444 (Flevoland)
Sipërfaqja 2.412,3 km2
Popullsia 394.758 banorë 2011
Dendësia 163,64 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NL-FL

Flevoland – Vendndodhja

www.flevoland.nl

Flevoland është një 12 provincat e Holandës me sipërfaqe 2412.3 km² dhe popullsi 394758 banorë[1]. Lelystad është kryeqendra e provincës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]