Lelystad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lelystad (kthjellim).


Lelystad
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Lelystad.svg
Pamje nga Lelystad

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Flevoland – stema Flevoland
Kryeqëndra Lelystad
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°30′28″V 5°28′46″L / 52.50778°V 5.47944°L / 52.50778; 5.47944 (Lelystad)Koordinatat: 52°30′28″V 5°28′46″L / 52.50778°V 5.47944°L / 52.50778; 5.47944 (Lelystad)
Sipërfaqja 765,39 km2
Popullsia 75.184 banorë 2011
Dendësia 98,23 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0320
Kodi Postar 8200-8249
Kodi statistikor 0995
Vendndodhja
Lelystad is located in Hollandë
Lelystad
Lelystad
Lelystad – harta_foto
www.lelystad.nl

Lelystad është një bashki në provincën FlevolandHolandë me sipërfaqe 765.39 km² dhe popullsi 75184 banorë[1]. Lelystad është kryeqendra e bashkisë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Flevoland