Utrecht

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Utrecht (kthjellim).
Utrecht
—  komuna  
stema_figura Flag of Utrecht.svg
Pamje nga Utrecht
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Utrecht – stema Utrecht
Kryeqëndra Utrecht
Kryekomunari Aleid Wolfsen
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:52°05′20.04″ Veri 5°06′56.01″ Lindje 52.0889, 5.1155652°05′20.04″ Veri 5°06′56.01″ Lindje 52.0889, 5.11556
Lartësia 4 m (m.n.d)
Sipërfaqja 99,32 km2
Popullsia 312.634 banorë 2011
Dendësia 3.147,74 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 030
Kodi Postar 3500-3585
Kodi statistikor 0344
Vendndodhja
Utrecht (Hollandë)
Utrecht
Utrecht – harta_foto
www.utrecht.nl

Utrecht është një bashki në provincën Utrecht në Holandë me sipërfaqe 99.32 km² dhe popullsi 312634 banorë[1]. Utrecht është kryeqendra e bashkisë.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Provinca Utrecht