Pécs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pécs
Qytet
noform
Stacioni i trenit në Pécs
Stema_figura
Emblema
HUN Pécs flag.svg
Flamuri
Vendndodhja
Pécs is located in Hungaria
Pécs
Pécs

Koordinatat: 46°4′16.5″V 18°13′59.2″L / 46.071250°V 18.233111°L / 46.071250; 18.233111

Administrimi
Shteti Flamuri Hungaria
Qarku Baranya
Kryetari i Bashkisë Zsolt Páva
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 162.61 km2
Lartësia 153 m (m.n.d.)
Popullsia 145,347 banorë
Dendësia 963,43 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 7600 – 7636
Prefiksi (+37) 72
Koordinatat 46° 4′ 16.5″ Veri

18° 13′ 59.2″ Lindje

Faqja Zyrtare www.pecs.hu

Pécs është qyteti i pestë më i madh në Hungari, ndodhet në Evropën Qendrore në malin Mecsek në jugperëndim të Hungarisë. Qyteti ndodhet afër kufirit me Kroacinë.

Popullësia[redakto | përpunoni burim]

Popullësia sipas nacionalitetin:

Transporti[redakto | përpunoni burim]

Autosdrada lidhë Pécs me Budapestin, ku me veturë bën një orë e gjysmë. E gjithë rruga u hap më 31 mars 2010. Gjatë dekadave të fundit, rruga që lidhet brenda qytetit u bë projekt e vazhdueshme, për shkak gjatësisë të pamjaftueshme.

Stacioni kryesor i trenit u ndërtua në vitin 1900 nga Ferenc Pfaff.[1]

Binjakëzimet[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ www.idokep.hu, Pécs
  2. ^ "Twin Towns - Graz Online - English Version". www.graz.at. Marrë më 2010-01-05. 
  3. ^ Jérôme Steffenino, Marguerite Masson. "Ville de Grenoble –Coopérations et villes jumelles". Grenoble.fr. Marrë më 16 May 2013. 
  4. ^ "Partner Cities of Lyon and Greater Lyon". © 2008 Mairie de Lyon. Marrë më 2009-07-17. 
  5. ^ "Tucson Sister Cities". Interactive City Directory. Sister Cities International. Marrë më 4 September 2013.