Osijek

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Osijeku të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}Osijek
Esseg, Eszék, Osiek, Osjek
—  Qytet  —
Pamje nga Osijek

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Osijek-Baranja
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.55°0′0″V 18.68°0′0″L / 45.55000°V 18.68000°L / 45.55000; 18.68000 (Osijek)Koordinatat: 45.55°0′0″V 18.68°0′0″L / 45.55000°V 18.68000°L / 45.55000; 18.68000 (Osijek)
Popullsia 82.830 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Osijek is located in Kroacia
Osijek
Osijek

Osijek (në Kroatisht Esseg, Eszék, Osiek, Osjek) është një qytet në zhupaninë Osijek-BaranjaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 82830 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 83496 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 90411 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.8%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Osijek – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Osijek-Baranja