Tucson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tukson
Tucson
Qytet
Njohur si The Old Pueblo (Pueblo i vjetër)
noform
Pamje nga Tuksoni
Flamuri_figura
Flamuri i Tuksonit
Vendndodhja
Tukson is located in SHBA
Tukson
Tukson

Koordinatat: 32°13′18″V 110°55′35″P / 32.22167°V 110.92639°P / 32.22167; -110.92639

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Arizona
Qarku Pima County
Kryetari i Bashkisë Jonathan Rothschild
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 611,8 km2
Lartësia 728 m (m.n.d.)
Popullsia (2014) 527.972 banorë
Dendësia 1.078,8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Tuskonan
Zona Kohore UTC-7
Verore nuk ka
Kodi Postal 85701–85099
Prefiksi 520
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar i Tuksonit (TUS)
Koordinatat 32° 13′ 18″ Veri

110° 55′ 35″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.tucsonaz.gov
Vendodhja e Tucsonit në Arizona

Tucson është një qytet në shtetin ArizonaShteteve të Bashkuara dhe qendra e qarkut Pima. Në Tucson ndodhet Universiteti i Arizonës. Tucson është qyteti i dytë më i madh i populluar në Arizona pas Phoenix. Qyteti është ndodhet 174 km në juglindje të Phoenix dhe 97 km në veri të kufirit SHBA-Meksikë. Rreth 150 kompani të Tuksonit janë të përfshirë në projektimin dhe prodhimin e sistemeve optikë dhe optoelektronië, duke i dhënë Tuksonit pseudonimin Lugina e Optikës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e qyteteve të SHBA-së