Jump to content

Kytahia

Coordinates: 39°25′N 29°59′E / 39.417°N 29.983°E / 39.417; 29.983
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kütahya)
Kütahya
Qytet
Pamje nga Kütahya
Pamje nga Kütahya
Vendodhja e Kütahya në Turqi.
Vendodhja e Kütahya në Turqi.
Kytahia is located in Earth
Kytahia (Earth)
Koordinatat: 39°25′N 29°59′E / 39.417°N 29.983°E / 39.417; 29.983
ShtetiTurqia Turqia
RajoniEgje
ProvincëKütahya
Qeveria
Sipërfaqja
 • Distrikti2,484,16 km2 (95,914 sq mi)
Lartësia mbidetare
970 m (3,180 ft)
Popullsia
 (2012)
 • Sipërfaqja urbane
224.898
 • Distrikti
248.054
 • Dendësia (Distrikti)100/km2 (300/sq mi)
Zona kohoreUTC+3 (TRT)
{{{postal_code_type}}}
43XXX
Prefiksi(+90) 274
Faqja zyrtarewww.kutahya.bel.tr
www.kutahya.gov.tr

Kütahya është një qytet në Turqinë perëndimore me 237,804 banorë (vlerësimi 2011), i shtrirë në lumin Porsuk, në 969 metra mbi nivelin e detit. Është kryeqyteti i Provincës Kütahya, i banuar nga rreth 564,294 njerëz (vlerësimi i vitit 2011). Rajoni i Kütahya ka zona të mëdha me shpate të buta me tokë bujqësore që kulmon në kreshtat e larta malore në veri dhe perëndim. Emri grek i qytetit ishte Kotyaion, i latinizuar në kohën romake si Cotyaeum.[1][2]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qeramika Kütahya, tas i mbuluar, gjysma e dytë e shekullit të 18-të

Industritë e Kütahya kanë tradita të gjata, që nga kohërat e lashta. Kütahya është e famshme për produktet e saj të furrës, si pllakat dhe qeramikën, të cilat janë të lustruara dhe shumëngjyrëshe.[3] Industritë moderne janë rafinimi i sheqerit, rrezitja, përpunimi i nitrateve dhe produkte të ndryshme të shkumës, e cila nxirret aty pranë. Industria bujqësore vendase prodhon drithëra, fruta dhe panxhar sheqeri. Për më tepër, ngritja e bagëtive është e një rëndësie të madhe. Jo shumë larg nga Kütahya ka miniera të rëndësishme që nxjerrin linjitin.

Qeramikat tradicionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një qyp i vogël, tani në Muzeun Britanik, i dha emrin e saj një kategorie qeramike të ngjashme blu dhe të bardhë të njohur si 'Abrahami i Kütahya'. Ajo ka një mbishkrim në shkrimin armen nën lustër në bazën e tij që thotë se përkujton Abrahamin e Kutahya me datën 1510. Në vitin 1957, Arthur Lane botoi një artikull me ndikim në të cilin ai rishikoi historinë e prodhimit të qeramikës në rajon dhe propozoi që mallrat 'Abrahami i Kütahya' të prodhoheshin nga viti 1490 deri në rreth 1525, prodhimet 'Damask' dhe 'Golden Horn' u prodhuan nga viti 1525. deri në 1555 dhe mallra 'rodiane' nga rreth 1555 deri në fundin e industrisë së qeramikës İznik në fillim të shekullit të 18-të. Kjo kronologji është pranuar përgjithësisht.[4]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kütahya ka një klimë mesdhetare të verës së ngrohtë (Köppen: Csb), ose një klimë e butë kontinentale (Trewartha: Dc), me dimër të ftohtë, të lagësht, shpesh me dëborë dhe verë të ngrohtë e të thatë. Reshjet ndodhin kryesisht gjatë dimrit dhe pranverës, por mund të vërehen gjatë gjithë vitit.

Kütahya parashikohet të jetë qyteti më i prekur nga ngrohja globale në Turqi.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lagjet e vjetra të Kütahya dominohen nga shtëpitë tradicionale osmane të bëra prej druri dhe llaçi, disa nga shembujt më të mirë që gjenden përgjatë Germiyan Caddesi. Ka shumë xhami historike si Ulu Camii, Cinili Camii, Balikli Camii dhe Donenler Camii. Shengül Hamamı është një banjë e famshme turke e vendosur në qytet.

Qyteti ruan disa rrënoja të lashta, një kështjellë dhe kishë bizantine. Gjatë shekujve të fundit, Kütahya ka qenë e njohur për enët e saj prej balte turke, shembull i shkëlqyer të të cilave mund të shihen në kryeqytetin kombëtar. Muzeu Kütahya ka një koleksion të shkëlqyer të arteve dhe artefakteve kulturore nga zona, shtëpia ku shtetari hungarez Lajos Kossuth jetoi në mërgim midis 1850 dhe 1851 ruhet si muze.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti Kütahya Dumlupınar

Kampusi kryesor dhe kampusi Germiyan i Universitetit Kütahya Dumlupınar ndodhen në qytet.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Zafer

Stacioni kryesor i autobusëve ka lidhje me autobusët me shumicën e qyteteve kryesore turke. Aeroporti Zafer është aktiv. Kastamonu është gjithashtu pika përfundimtare kryesore hekurudhore për rajonin e Egjeut.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.newadvent.org/cathen/04422a.htm Catholic Encyclopaedia: Cotiaeum.
  2. ^ "Kütahya Turkey, britannica.com" (në anglisht).
  3. ^ Henry Glassie, Turkish Traditional Art Today Bloomington: Indiana University Press, 1993, pp. 435 ff.
  4. ^ Nurhan Atasoy and Julian Raby (authors), Yanni Petsopoulos (editor) (1989). Iznik: The Pottery of Ottoman Turkey (në anglisht). London: Alexandria Press. ISBN 978-1-85669-054-6. {{cite book}}: |author= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)