Jump to content

Nitrati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Struktura molekulare e Nitratit

Nitrati me formulën kimike NO3 quhen kripërat e acidit nitrik, i cili është i ndërtuar prej një atomi të azotit dhe 3 atomeve të oksigjenit . Zakonisht janë me ngjyrë të bardhë ose pa ngjyrë në formë pluhuri ose kristali dhe treten shumë mirë në ujë.

Nitratet përdoren në shumë degë të ekonomisë:

  • Si plehra artificiale të lira dhe efektive në bujqësi
  • Si konzervansë në industrinë ushqimore
  • Për prodhimin e ngjyrave, ilaçeve, eksplozivit etj.

Njerëzimi me shumicë i përdor nitratet për konzervimin e ushqimit por ato mund të metabolizohen në produkte kancerogjene të ashtuquajtura nitrozaminë.Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.