Kategoria:Kimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

LIDHJET METALIKE... Lidhjet metalike jane perzierje metalesh qe nuk lidhen kimikisht me njeri-tjetrin.Ato pergatiten duke u shkrire dhe ftohur se bashku metale te ndryshme. Ne keto raste,atomet e metaleve te ndryshme perihen me njeri-tjetrin,por nuk formohet asnje perberje kimike. Bronzi eshte nje lidhje metalike e perftuar nga shkrirja dhe ftohja e njekohshme e perzierjes baker-kallaj.Bronzi eshte me i forte se bakri dhe kallaji. Celiku eshte nje lidhje metalike e hekurit me nje element tjeter,i cili nuk eshte metal.Ai eshte nje perzierje e hekurit me karbonin.Shpesh,per te permiresuar vetite e celikut,ne perzierje shtohet krom dhe nikel.Ky lloj celiku nuk ndryshket dhe perdoret per sende shtepiake si pirune,thike,luge etj.

Nënkategoritë

Kjo kategori ka 12 këto nën-kategori, nga 12 gjithësej.

(k) = Kategoria / (f) = Faqe

A

B

C

E

G

K

M

P

S

Faqet në kategorinë "Kimi"

Kjo kategori ka 144 faqe nga 144 gjithësej.